TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-11-15 - Warszawskie Muzeum Historyczne planuje rewolucyjne zmiany!

Warszawska starówka od lat nie jest głównym punktem zainteresowań turystów. Niedawno Muzeum Historyczne wystąpiło z projektem rewolucyjnej wręcz przebudowy, która ma szanse odmienić oblicze Starego Miasta. Plany budzą jednak wiele zastrzeżeń.

reklama


Jak tłumaczy Marek Skrzyński, dyrektor ds. inwestycji w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, obiekt jest przestarzały technicznie i funkcjonalnie. Dlatego trzeba go gruntownie odnowić. Zgodnie z projektem zmian, na pierwszy ogień mają pójść muzealne kamienice, które trzeba starannie odnowić.

Drugą inwestycją ma być oszklenie dachu Lapidarium na wysokości drugiego piętra. Dwa pozostałe niewielkie dziedzińce także mają zyskać oszklone zadaszenia, ale na wysokości pierwszego piętra. Władze Muzeum zamierzają też pogłębić dziedziniec o około 5 metrów. Pod ziemią powstanie hall, toalety, szatnie, kino i sala konferencyjna.

Gospodarzom Muzeum marzy się kawiarnia w stylu lokalu przedwojennego, z piosenkami Hanki Ordonówny. Kino zaś, miałoby funkcjonować niezależnie i przypominać Iluzjon.

To wszystko ma sprawić, że muzealny kompleks stanie się nie tylko ciekawym zabytkiem ale centrum rozrywkowo-kulturalnym na modłę europejską. Nie będzie to już obiekt odwiedzany sporadycznie wiosną i latem, kiedy pogoda sprzyja spacerom.

Sąsiedzi Muzeum, a także zwykli mieszkańcy Starówki podchodzą do planów sceptycznie. Właściciele kamienic boją się czy ich nieruchomości nie ucierpią w wyniku renowacji obiektów muzealnych. Wątpliwości budzi także estetyka szklanego pokrycia dachu Lapidarium, które przecież ktoś będzie musiał regularnie czyścić. Co powiedzą turyści, którzy zamiast historycznych widoków nagle otrzymają nowoczesny, szklany kompleks?

Wątpliwości Ireny Szulc, sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Starego Miasta budzi także status Starówki jako obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO: Stare Miasto wpisano na listę, by je chronić w takim, a nie innym stanie. Tymczasem panuje dziwna presja, by zrobić z niej dzielnicę rozrywkową. To absolutnie niepotrzebne.

Muzeum deklaruje, że przedsięwzięcie zostanie przedyskutowane z zainteresowanymi stronami. Choć władze Muzeum twierdzą, że wszystko to na razie dość odległe plany, już szuka się pieniędzy na inwestycję. Dotację przyznał już samorząd, a po więcej środków Muzealnicy zamierzają sięgnąć do kieszeni Unii Europejskiej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com