TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-06-24 - Praktyczny przewodnik na wakacje

Zaczynają się wakacje.

reklama


Atrakcyjnym rozwiązaniem są oferty last minute, gdzie - za stosunkowo małe pieniądze - jesteśmy w stanie spędzić wakacje w słonecznym kurorcie. Propozycja jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą zaplanować urlopu z dużym wyprzedzeniem. Należy jednak liczyć się z tym, że w praktyce wylot może nastąpić dosłownie z dnia na dzień.

Coraz chętniej wybieramy się do egzotycznych krajów, zwłaszcza, że nad polskim morzem nigdy nie mamy gwarancji pogody. Dlatego wielu z nas woli z wyprzedzeniem zarezerwować wyjazd do ciepłych krajów, w których możemy cieszyć się nieustającym słońcem. Zanim zdecydujemy się
na wcześniejsze wykupienie wycieczki w biurze podróży, upewnijmy się, czy oferta, którą chcemy wybrać, odpowiada rzeczywistości. W tym celu warto przejrzeć strony www, na których internauci opisują swoje wrażenia z pobytu w miejscu, do którego chcielibyśmy się wybrać. Zwykle bez problemu znajduje się liczne opinie na temat hotelu, położenia, jedzenia, obsługi, wycieczek i innych atrakcji dostępnych na miejscu. Dzięki komentarzom internautów łatwiej ocenić, czy biuro podróży jest rzetelne i czy jego oferta jest w rzeczywistości dokładnie taka, jaką nam zaprezentowano. Pamiętajmy również, że biura często oferują dodatkowe korzyści dla naszych pociech i jeśli jedziemy na przykład z dziećmi w wieku poniżej 5 lat, na ogół nie płacimy za ich pobyt w hotelu. Bywa, że nasi znajomi już spędzali wakacje tam, dokąd chcielibyśmy wyjechać, dlatego zawsze warto skorzystać z ich doświadczenia i poprosić o radę. Na przyszłość pamiętajmy o zaplanowaniu wyjazdu wakacyjnego już w zimie, kupując tzw. first minute.

Część urlopowiczów, zamiast wylegiwania się na plaży, zdecydowanie woli aktywny wypoczynek. To opcja wybierana często przez osoby, które nie mają możliwości wyjazdu na dwutygodniowy urlop, a na wakacje mogą poświęcić zaledwie kilka dni. Popularną metodą organizowania podróży w ten właśnie sposób, jest wyszukiwanie na stronach tanich linii lotniczych niedrogich lotów do najatrakcyjniejszych miejsc w Europie. Romantyczny Paryż, zwiedzanie zabytków Rzymu, czy impreza w Amsterdamie, wszystko zależy od tego na co mamy ochotę. Bilet możemy w obie strony kupić już za około 300 zł. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na kilka spraw. Po pierwsze, bilet jest tym tańszy im szybciej go zamówimy. Po drugie, powinniśmy liczyć się z tym, że oprócz kosztu biletu mogą pojawić się koszty ukryte np. obligatoryjne ubezpieczenie bagażu. Warto również uważnie przeczytać warunki odprawy. Zwłaszcza wytyczne dotyczące bagażu, czyli jaką wagę możemy mieć bagaż podręczny i ten, który przekazujemy do luku bagażowego. Należy też pamiętać, że niektóre linie oferują odprawy on-line, dzięki czemu nie musimy dodatkowo płacić za odprawę na miejscu. Szczególnie istotne jest jednak to, że biletów nie możemy zwrócić, dlatego zanim zdecydujemy się na ich kupno, przeanalizujmy dokładnie, czy jesteśmy pewni naszego wyboru i czy termin wyjazdu jest odpowiedni. Przed planowanym terminem wylotu warto zorientować się, czy w mieście, do którego lecimy, możemy liczyć na ulgi przy zakupie usług lub korzystaniu z komunikacji miejskiej. Sprawdzajmy też dostępność miejscowych atrakcji, na przykład w Londynie wstęp do większości muzeów jest bezpłatny.

Jeśli możemy poświęcić na wakacje co najmniej dwa tygodnie, to z reguły chcielibyśmy połączyć zwiedzanie z wylegiwaniem się na plaży. Biura podróży oferują i w tym przypadku wiele możliwości. Jedną z ciekawszych ofert, które pozwolą nam na równowagę między lenistwem, a aktywną formą spędzania wolnego czasu, jest wybranie opcji - tydzień lenistwa, drugi tydzień zwiedzania. Wtedy, oprócz wypoczynku, możemy poznać historię i tradycję miejsca, w którym spędzamy wakacje.

Sporo osób nie tylko marzy o podróży z plecakiem, ale właśnie w ten sposób spędza każde wakacje. Przemierzanie na własną rękę egzotycznych miejsc, położonych w Azji lub Ameryce Południowej, albo na Bałkanach, zapewnia wspomnienia na całe życie. I tutaj dużym wsparciem może być dla nas Internet. Wielu podróżników tworzy blogi lub strony internetowe, na których możemy znaleźć praktyczne porady dotyczące przygotowań do wyprawy, również pod kątem finansowym. Często zamieszczają też własne zdjęcia i opisują wrażenia. Oprócz porad na temat praktycznego pakowania plecaka, możemy dowiedzieć się gdzie tanio zjeść lub znaleźć nocleg, nawet jeśli trafimy do "dzikiej głuszy". Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest CouchSurfing, polegający na wzajemnym udostępnianiem przez ludzi z różnych krajów przysłowiowej kanapy, czyli darmowego noclegu oraz zwiedzaniu miast z miejscowym przewodnikiem. Taka forma wypoczynku daje wiele możliwości: poznajemy nowych ludzi, co może zaowocować nowymi przyjaźniami, mamy szanse na doszlifowanie języków obcych i zaoszczędzenia pieniędzy na noclegu, który z reguły generuje największe koszty. Jeśli wolimy podróżować w grupie, to ciekawym rozwiązaniem wynajęcie domu, do którego moglibyśmy wyjechać wraz z całą rodziną lub grupą znajomych. Wtedy koszty rozkładają się na wiele osób i zamiast w hotelu pełnym ludzi, możemy spędzić czas w gronie najbliższych na przykład nad basenem w upalnej Grecji.

Podobne oferty możemy znaleźć w Polsce. Wystarczy odwiedzić internetowe witryny gospodarstw agroturystycznych lub ośrodków wypoczynkowych. Z łatwością można naleźć liczne propozycje wynajmu domków w każdym regionie Polski. Taki wyjazd jest szczególnie atrakcyjny cenowo choćby z tego względu, że przed wyjazdem możemy zrobić duże zakupy w pobliskim supermarkecie i domku samodzielnie przygotowywać posiłki. Koszt mieszkania rozkłada się na kilka osób, więc im więcej znajomych, czy członków rodziny, tym wydatki są proporcjonalnie mniejsze. Równie atrakcyjną i tanią formą wypoczynku może być samodzielnie organizowany wyjazd na camping lub pod namiot. Wystarczy, zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek, czyli namioty i jedzenie, żeby spędzić urokliwe wakacje na łonie dzikiej przyrody. Dzieciaki będą zachwycone wakacjami spędzonymi pod chmurką, gdzie wspólnie z rodzicami mogą łowić ryby, kąpać się w jeziorze, organizować wieczorne podchody, lub spędzać czas przy ognisku.

Jeśli jednak nie mamy możliwości wyjazdu na wakacje warto byłoby zorganizować czas wolny dzieciakom. To wcale nie jest takie trudne! Wiele szkół, do których uczęszczają dzieci organizują całą gamę zajęć wakacyjnych, przez malowanie, gry w ping ponga, zabawę w teatr czy wspólne wyjścia na basen. Tak spędzony czas, to dla dziecka okazja do nawiązania nowych znajomości, a także poszerzenia swoich umiejętności.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com