TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Pierwszy w Polsce miejski szlak turystyczny po zabytkach techniki, który otwarto w miniony czwartek w Krakowie, oparty został o mapkę obiektów przemysłowych, opracowaną jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przez Krakowskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Techniki. W przyszłości planowana jest jego rozbudowa.
reklama
- Krakowski Szlak Techniki, wzbogacając i urozmaicając ofertę turystyczną miasta, pokaże, że Kraków w historii był nie tylko centrum życia kulturalnego, ale i ważnym ośrodkiem myśli inżynierskiej oraz techniki - poinformował prezydent miasta, Jacek Majchrowski.
Sześciokilometrowa trasa prowadzi przez historyczne i architektoniczne obiekty z dziedziny m.in. komunikacji, energetyki, gazownictwa, czy ochrony przeciwpożarowej. Na szlaku, obejmującym obiekty dziedzictwa przemysłowego z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, znajdują się m.in. stacja kolejowa, wiadukt i przepust kolejowy, browar Rodziny Goetzów, elektrownia teatru miejskiego, kuźnia Zieleniewskich, strażnica pożarnicza, gazownia krakowska, zajezdnia tramwajowa, przyczółki Mostu Podgórskiego, Most Piłsudskiego oraz Bulwary Wiślane.
Niestety nie wszystkie obiekty na szlaku są dostępne dla zwiedzających, ponieważ część z nich jest nadal użytkowna. Natomiast każdy z dostępnych zabytków posiada specjalnie oznakowanie (zaprojektowana tabliczka informacyjną w kształcie koła zębatego).
Obok m.in.: Drogi Królewskiej, Trasy uniwersyteckiej, Ścieżek Jana Pawła II, Trasy zabytków żydowskich, Trasy św. Stanisława, Krakowskiego Szlaku Świętych, czy Szlaku Twierdzy Kraków - Krakowski Szlak Techniki - stanowi już jedenastą oznakowaną trasę turystyczną w Krakowie.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami