TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-31 - Koniec świata w sercu Europy

Co majÄ… do zaoferowania Paldiski? ZapierajÄ…ce dech w piersiach widoki i cudowne klify ...

reklama


Parę kilometrów za Tallinem znikają zabudowania a pozostaje długa droga prowadząca przez las. Lepiej nie wybierać się w podróż z pustym bakiem - można nie znaleźć zbyt szybko stacji benzynowej, gdyż te są oddalone od siebie nawet o 100 km. Poza tym droga ta wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża i nie jest zbyt uczęszczana. Rzadko też mija się jakąś wieś czy nawet pojedynczy dom. Czasem nadarzy się jakiś parking między sosnowymi lasami. Warto się tam na chwilę zatrzymać i wyjrzeć na rozpościerającą się piękną panoramę. Nieposkoromione morze, wysokie klify i walczące z wiatrem ptaki - to to co zobaczymy. Gdy jest zimno i wietrznie cały ten krajobraz staje się przerażający.

Jednak to jeszcze nic. Prawdziwych emocji dostarcza nam dopiero miasteczko Paldiski na półwyspie Pakri ( 45 km od Tallina ). Wygląda ono całkiem inaczej niż inne miasteczka w kraju, tu czas cofnął się o klikanaście lat wstecz i jesteśmy w epoce Związku Radzieckiego.
Paldiski peÅ‚niÅ‚o, ze wzglÄ™dów strategicznych, funkcje wojskowe. Tak przynajmniej dziaÅ‚o siÄ™ za czasów Piotra Wielkiego, czyli koÅ‚o 1718 roku. Wówczas w mieÅ›cie zbudowano twierdzÄ™ morskÄ… i port. W czasie II Wojny Åšwiatowej cywile zostali wysiedleni z Paldiski po to by tuż po wojnie móc rozpocząć budowÄ™ Pentagonu, czyli podmorskiej bazy nuklearnej i zarazem najwiÄ™kszego centrum szkoleniowego dla podwodnych Å‚odzi atomowych. Wyspy Suur-Pakri i Väike-Pakri widoczne stÄ…d goÅ‚ym okiem miaÅ‚y sÅ‚użyć jako poligony bombowe. Jeszcze w 1993 roku Paldiski byÅ‚o niedostÄ™pne dla cywilów. Teraz jest dostepne a nawet godne odwiedzenia lecz znaczÄ…cÄ… przeszkodÄ… może być radioaktywne i chemiczne skażenie Å›rodowiska - pozostaÅ‚oÅ›ci po radzieckim wojsku. Gdy Estonia odzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość w 1991 roku armia rosyjska nadal stacjonowaÅ‚a na półwyspie. A to dlatego, że Rosjanie chcieli zapewnić sobie prawo korzystania z utworzonej bazy. Niepewna sytuacja doprowadziÅ‚a do tego, iż baza staÅ‚a siÄ™ siedzibÄ… rosyjskiej mafii trudniÄ…cej siÄ™ handlem broniÄ… na terenie Estonii.

Obecnie miasto to zamiast przyciągać , odstrasza. Nie jest typowym miasteczkiem portowym. Na Paldiski składają się dwie uliczki i kilkanaście mniejszych tak samo szarych i przygnębających. Kilka zniszczonych betonowych budynków, zburzone kościoły, nieliczne sklepiki - to wszystko czym może przywitać nas Paldiski. jadąc w głąb półwyspu nie widzimy nic innego prócz ruin, popękanych murów pozarastanych drzewami. Na ocalałym murze widnieje napis: "Welcome to Hell", mimo to jedziemy dalej ...

Na samym końcy półwyspu stoj najwyzsza latarnia (54m) w Estonii. Tuż obok znajduje sie baza radiolokacyjna. W oddali widać estońskich żołnierzy oraz potężne wiatrak dostarczające krajowi 1 proc. energii.

To co ma Paldiski najbardziej atrakcyjnego to zdecydowanie wspaniałe widoki morza i piękne klify. Pochmurna pogoda i wietrzna aura sprawiają, że podejście do 25-metrowych klifów to nie lada przeżycie. Trawa rośnie tam do samego skraju lądu, potem jest już tylko przepaść, o której wiadomo ze znaków ostrzegawczych. U podnóża klifu rozbijają się wielkie fale a na samym dle spoczywają wielkie skalne głazy. Nie widać gołym okiem wraków rosyjskich okrętów, które leżą gdzieś na dnie. W każdym razie jest ich w tej okolicy podobno koło 100.

W Paldiskach trzeba zobaczyć również dworzec kolejowy z 1870 roku, który (o dziwo!) jest zadbany jak na czterotysięczne maisto. Przechodząc przez sklep, restaurację wychodzimy na jedyny peron i naszym oczom ukazuje się Bałtyk. Cóż za zaskakujący widok.. Miasto odbiega wyglądem od typowych kurortów turystycznych, ale mimo wszystko warto je odwiedzić.

Jak najlepiej dojechać do Palidiski? Można jechać drogą nr 8 z Tallina, ale ciekawiej jest pojechać wzdłuż wybrzeża przez Rannamoisa i Lohusalu. Z Tallina jedziemy pociągiem (przez Keila i Klooga), rozkład na stronie : http://www.elektriraudtee.ee ; kursuje z Tallina 10 pociągów dziennie a podróż trwa ponad godzinę, bilet kosztuje 18 koron. Valge Laev - to jedyny hotel w Paldiskach, oferuje 6 pokoi oraz smaczną, niedrogą kuchnię.
Adres: Rae 32, tel. + 372 674 20 95, valgelaev@hot.ee



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com