TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-07-10 - Czy jordańska Petra - jeden z nowych cudów świata zachęci turystów do odwiedzin?

Jordański dziennik "al-Rai", cytując słowa premiera Jordanii Marufa Al-Bachita, poinformował, że umieszczenie Petry na liście nowych siedmiu cudów świata wpłynie na wzrost dochodów kraju z turystyki.

reklama


Listę nowych siedmiu cudów świata ogłoszono o północy z soboty na niedzielę w stolicy Portugalii - Lizbonie. Cuda świata zostały wybrane w globalnym plebiscycie. Na tej liście znalazła się między innymi starożytna Petra - zespół grobowców i świątyń wykutych w skale.

Premier Bachit, podczas konferencji "Petra, Centrum Cywilizacji" podkreślił, że "Petra może stać się strategicznym źródłem dochodów i należy teraz dołożyć wszelkich starań, aby tę szansę wykorzystać". Szacuje się, że wpływy z turystyki w Jordanii mogą się nawet podwoić.
Na konferencji, zorganizowanej przez rząd we współpracy z jordańską organizacją pozarządową "Dom Nabatejczyków" (Bait Al- Anbat), mówiono przede wszystkim o historycznym i kulturalnym znaczeniu Petry. Poruszono również temat przyszłości miasta - zaproponowano wybudowanie centrum konferencyjnego w pobliżu starożytnego kompleksu, w którym mogłbyby odbywać się spotkania kulturalne.

Wybór Petry na jeden z cudów świata skomentowało wielu intelektualistów. Poeta Muhib Barguti twierdzi, że "jest to wielkie wydarzenie. Petra jest kolebką cywilizacji arabsko-muzułmańskiej. To tutaj narodziło się pismo arabskie, które Nabatejczycy przekazali reszcie świata". Z kolei były minister kultury Autonomii Palestyńskiej, Basam Salihi uważa, iż fakt ujęcia miasta na liście nowych cudów świata sprawi, że Zachód popatrzy na Arabów przychylniej ", dodając, iż samym Arabom decyzja ta przypomni ich kulturowe dziedzictwo.

Starożytne miasto Petra w Jordanii, znajdujące się na skraju Pustyni Arabskiej jest zespołem świątyń, grobowców oraz domostw wykutych w stromych skalnych zboczach. Miasto w przeszłości było stolicą państwa Nabatejczyków, ludu pochodzenia semickiego, który zamieszkiwał południe dzisiejszej Jordanii od VI w. p.n.e. Petra zajmowała strategiczne miejsce na skrzyżowaniu szlaków handlowych między północą a południem Półwyspu Arabskiego a także między Indiami a Egiptem. Handlowano w niej mirrą, kadzidłem, miedzią, srebrem, złotem i kością słoniową. Przez wiele wieków istnienia miasto opierało się najazdom greckim i rzymskim. W 106 r. n.e. cesarz Trajan ustanowił je stolicą swojej nowej prowincji - Arabii.

Nabatejczycy, którzy przez wiele wieków byli ludem koczowniczym, nie posiadali własnego stylu architektonicznego a przy budowie Petry koszystali z wzorów architektury śródziemnomorskiej: egipskiej, greckiej i rzymskiej. Budowle monumentalne powstały podczas politycznej dominacji Rzymian w tamtym rejonie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com