TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Szlak turystyczny "Bitwa o Łódź" ma za zadanie przypomnieć mieszkańcom Europy historię jednej z największych bitew manewrowych, która rozegrała się na początku I wojny światowej. W środę w Rochnie koło Brzezin omawiano plany dotyczące tego projektu.
reklama
Jak powiedziała na środowej konferencji Agnieszka Ławniczak-Janeczek, z urzędu miasta w Koluszkach, współtwórczyni projektu, szlak turystyczny ma stać częścią większego przedsięwzięcia, które zostało nazwane "Muzeum w przestrzeni". Obejmie ono swoim zasięgiem ponad 500 km kwadratowych. Bitwa łódzka będzie motywem przewodnim, ale należy pokazać również wielokulturowość tego regionu.
Jej zdaniem projekt ma za zadanie nie tylko spopularyzować wiedzę historyczną oraz przywrócić pamięć o ważnych wydarzeniach i ofiarach bitwy z roku 1914, ale ma również być szansą na integrację województwa łódzkiego, tudzież rozwój turystyczny całego regionu.
Ławniczak-Janeczek powiedziała, że wzorem dla regionu stało się francuskie Verdun, gdzie rozegrała się najsłynniejsza bitwa całej I wojny światowej. Na bazie właśnie tych wydarzeń w Verdun został stworzony prężny ośrodek turystyczny, który jest odwiedzany każdego roku przez setki tysięcy osób zjeżdżających z całego świata.
W konferencji, która odbyła się w środę uczestniczył m.in. Mathias Waechter, dyrektor Instytutu Europejskiego w Nicei, który uczestnikom spotkania przedstawił francuskie doświadczenia dotyczące tworzenia podobnych projektów.
W krwawych walkach, w listopadzie i grudniu roku 1914 w tzw. "Operacji łódzkiej" walczyło ze sobą ponad 700 tys. żołnierzy trzech armii: rosyjskiej, niemieckiej oraz austriackiej. We wszystkich brali udział Polacy. Śmierć poniosło ponad 200 tys. żołnierzy, którzy obecnie spoczywają w 273 miejscach pochówku na terenie całego województwa łódzkiego (w Poćwiardówce, Pustułce, Wiączyniu Dolnym, Gałkowie Małym, Rogowie oraz Jeżowie).
Na projektowanym szlaku turystycznym "Bitwa o Łódź" mają znaleźć się wszystkie cmentarze, pola walki oraz zachowane umocnienia z roku 1914.
W ramach tego projektu planuje się ponadto m.in. zbudowanie repliki pociągu pancernego razem z bocznicą, a także renowację zabytkowego składu Rogowskiej Kolejki Wąskotorowej, która w roku 1914 miała za zadanie dostarczać zaopatrzenie walczącym jednostkom.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami