TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-10-10 - Bagaż w samolocie - nowe zasady przewozu

W czwartek Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, które dotyczą bezpieczeństwa w lotnictwie i ograniczają ilość wnoszonych na pokład samolotu płynów, jak i rozmiar podręcznego bagażu. Nowe przepisy wejdą w życie za pół roku.

reklama


Unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot oświadczył, że zasady będą dotyczyć bezwarunkowo wszystkich samolotów wylatujących z terytorium Unii Europejskiej.

Ilość płynu w pojedynczym pojemniku, zgodnie z usalonymi zasadami, nie będzie mogła przekroczyć 100 ml. Jeśli pojemników będzie wiele, muszą być spakowane w przezroczystej plastikowej torbie o maksymalnej pojemności jednego litra. Torby te trzeba będzie pokazywać służbom bezpieczeństwa podczas kontroli nim wejdziemy do samolotu. Wprowadzona również będzie nowa maksymalna wielkość bagażu podręcznego: 56 na 45 na 25 centymetrów. W drodze wyjątku dopuszczalne będzie wniesienie na pokład samolotu większych przedmiotów, przykładowo: instrumentów muzycznych.

Procedury znane już na niektórych lotniskach staną się teraz obowiązkowe, czyli: bezwarunkowe zdejmowanie kurtek i płaszczy podczas kontroli bezpieczeństwa, czy oddzielne sprawdzanie sprzętu elektronicznego, który zostaje wnoszony na pokład samolotów . Pasażerowie będą musieli zademonstrować (poprzez włączenie/wyłączenie), iż laptop lub telefon komórkowy to nie atrapy, które mogą służyć do ukrycia ładunku wybuchowego.

Komisja Europejska poparła stanowisko, które zostało przedstawione w ubiegłym tygodniu przez ekspertów ds. bezpieczeństwa lotnictwa krajów Unii Europejskiej i tym samym poparła nowe przepisy.

- Nowe przepisy wypełnią lukę w naszym systemie obrony poprzez ograniczenie płynów, które pasażerowie mogą przenieść przez bramki bezpieczeństwa (na lotniskach) i na pokład samolotów - argumentował Barrot.

Nowe zasady to reakcja na udaremnione w Wielkiej Brytanii, w sierpniu plany zamachów bombowych na samoloty pasażerskie nad Atlantykiem. Zamierzano użyć ciekłych substancji chemicznych, które miano wnieść na pokład w butelkach.

Komisja Europejska jednak zrezygnowała z kontrowersyjnego początkowego planu całkowitego zakazu wnoszenia płynów przez pasażerów do samolotów. Jak uważa, dzięki nowym zasadom zostanie zachowana równowaga pomiędzy bezpieczeństwem a potrzebami pasażerów, dlatego na pokład będzie można wnosić np.: małe opakowania z kosmetykami lub potrzebne w trakcie lotu lekarstwa.

Nikt nie będzie poszkodowany, gdyż nie ucierpią sklepy wolnocłowe na lotniskach czego się obawiano. Do samolotu będzie można wnosić alkohol czy perfumy, kupiony tam w większych ilościach, już po przejściu kontroli kart pokładowych.

Ekspertów twierdzą, że restrykcje będą oznaczały, że wielu pasażerów, którzy dla oszczędzenia czasu podróżują teraz tylko z podręczną walizką, będzie musiało oddawać bagaż. To, podobnie jak osobne prześwietlanie laptopów albo konieczność przeszukiwania podróżujących, czy nie wnoszą płynów w zbyt dużych ilościach, przedłuży odprawy na lotniskach i będzie oznaczało dla linii lotniczych i lotnisk dodatkowe koszty, a także stres. Ostatecznie będzie musiał to wszystko ponieść pasażer.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com