TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-15 - Zabranie dziecka za granice wiąże się z załatwieniem wielu formalności

Przed zabraniem dziecka na zagraniczne wakacje, trzeba dopełnić szeregu formalności.

reklama


Od ubiegłego roku, na mocy unijnego prawa, Polacy wyrabiają paszporty biometryczne. Biometryka pozwala na identyfikację na podstawie niepowtarzalnych cech fizycznych, np. linii papilarnych lub tęczówki oka. W przypadku paszportu jest to zdjęcie twarzy, które wykonywane jest według ściśle określonych zasad. W 2006 roku, po wejściu w życie nowych przepisów, biura paszportowe odrzucały wiele, według nich niepoprawnych fotografii. Dzieci, które nie ukończyły 5 lat, nie muszą posiadać paszportów biometrycznych, ponieważ zrobienie takiemu małemu dziecku zdjęcia spełniającego wszystkie wymogi mogłoby być niemożliwe. W przypadku małego dziecka konieczne jest pisemne żądanie wydania paszportu napisane przez rodziców. Dodatkowo dziecko musi być obecne podczas składania wniosku. W toruńskim Urzędzie Wojewódzkim dla maluchów utworzono specjalny kącik zabaw.

Henryka Grajkowska, kierownik zamiejscowego oddziału wydziału spraw obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu wyjaśniła, że jeżeli jedno rodziców nie może stawić się w urzędzie, wówczas musi wyrazić zgodę na piśmie i potwierdzić ją u notariusza w jakimkolwiek urzędzie paszportowym.

Ojciec lub matka, którzy przebywają za granicą mogą swoją zgodę potwierdzić w polskim konsulacie. Takie formalności nie są wymagane, gdy sąd odebrał jednemu z rodziców prawo do decydowania w tej sprawie.

Do wniosku trzeba dołączyć dwie fotografie dziecka. Jeżeli godzimy się na paszport tymczasowy, czyli niebiometryczny, wystarczy zdjęcie, które będzie zbliżone do standardów określonych w przepisach. Jednak z takim dokumentem dziecko będzie mogło podróżować tylko 12 miesięcy. Natomiast paszport biometryczny dla dziecka ważny jest pięć lat. Gotowy dokument odbierają rodzice, chyba że dziecko ma ukończone 13 lat. Wtedy jego obecność jest wymagana w urzędzie. Wyrobienie dokumentu kosztuje 30 zł. Na paszport czeka się około jednego miesiąca.

Jeżeli planuje się podróż z dzieckiem do któregoś z państw Unii Europejskiej, można udać się tam tylko z dowodem osobistym. Dokument ten wyrabia się także nieletniemu. W przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat, przy składaniu wniosku może być obecny tylko jeden rodzic. Jeżeli pociecha jest młodsza, wówczas muszą stawić się oboje i nie ma możliwości przedstawienia pisemnej zgody drugiego opiekuna.

Do wniosku dołącza się dwie fotografie, a jeżeli dziecko urodziło się w innym mieście również skrócony odpis aktu urodzenia. Formularze można pobrać ze strony Urzędu Miasta i wypełnić je w domu. Odbiór dowodu odbywa się w obecności dziecka. Jeżeli umie pisać, wówczas niezależnie od wieku, podpisuje nowy dokument. Koszt wyrobienia dowodu wynosi 30 zł.

Przed wyjazdem należy zadbać również o opiekę medyczną dla dziecka podczas podróży. Osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnych świadczeń w krajach Unii oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Jednak przywilej ten musi zostać poświadczony tzw. Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydaje się na podstawie dowodu ubezpieczenia w kraju. W przypadku dzieci w oddziale NFZ trzeba okazać książeczkę ubezpieczeniową dla członków rodziny, w której fakt objęcia ubezpieczeniem dziecka musi być odnotowany. Przemysław Pankowski, naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej w kujawsko-pomorskim oddziale NFZ poinformował - Jeśli firma znajduje się w innym mieście, a ubiegający się o EKUZ nie ma możliwości tam pojechać, honorujemy tzw. formularz ZCZA, który zakład pracy może przesłać do pracownika pocztą.

Jeżeli dziecko się uczy, w urzędzie trzeba przedstawić także jego legitymację szkolną. Formularze o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można pobrać ze strony internetowej Funduszu i przesłać go pocztą, faksem lub e-mailem. EKUZ ważna jest trzy miesiące. W tym czasie gwarantuje prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych poza granicami kraju. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarza, warto zwrócić uwagę, czy jego gabinet działa w ramach tamtejszego odpowiednika polskiego NFZ. Jeżeli nie, mogą być problemy ze zwrotem pieniędzy. EKUZ nie zapewnia również transportu medycznego. Dlatego też warto przed wyjazdem rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com