TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-16 - Czym różnią się polscy touroperatorzy od zagranicznych?

Przeciętny polski touroperator znacznie różni się od zachodnich biur podróży. Właściwie, to można powiedzieć, że w sferze organizacji rynku Polska jest dwadzieścia lat za Europą Zachodnią.

reklama


Przykładowo, w Polsce zatrudniające dziesięć osób biura podróży są poważnymi touroperatorami, podczas gdy w Niemczech takie małe jednostki to najczęściej agenci. Touroperatorzy na zachodzie są firmami znacznie większymi.

W naszym kraju touroperatorzy działają w nieco inny sposób niż koledzy z zachodu - np. wypuszczają oferty nie przeprowadziwszy badań i analiz rynku. W tej dziedzinie jednak sytuacja powoli ulega zmianie, co wynika z funkcjonowania na rynku operatorów globalnych, takich jak TUI i Neckermann.

Ciagle w Polsce tajemnica są raporty o dochodach firm, które powinny być raczej powodem do dumy i gwarancją, że firma jest godna zaufania.
Słabym punktem polskich biur jest również kiepska współpraca z gestorami bazy nolegowej, którzy bardziej konkurencyjne propozycje składają kontrahentom zagranicznym. Biurom więc ciężko jest stworzyć oferty, które byłyby bardziej atrakcyjne niz propozycja zagraniczna.

Zmiany na rynku biur turystycznych są powodowane również przez rozwój tanich linii lotniczych. Z jednej strony tanie bilety dla turystów indywidualnych wypierają czartery, stanowiące nie lada problem małym biurom podróży. Z drugiej strony sprawiają, iż turyści coraz częściej podróżują "na własną rękę", bez pośrednictwa biur podóży.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com