TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-12-15 - Nowa umowa lotnicza między Polską a Algierią

Urząd Lotnictwa Cywilnego, uzgodnił tekst nowej Umowy o transporcie lotniczym, między Polską a Algierią. Delegacji polskiej, przewodniczył Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - Grzegorz Kruszyński.

reklama


Zapisy nowej umowy, pozwalają Polsce na większy dostęp do rynku algierskiego. Do najważniejszych uregulowań zawartych w uzgodnionym tekście, należy zaliczyć m.in. prawo do wykonywania przez wyznaczone przedsiębiorstwa lotnicze, każdej ze stron regularnych przewozów między dowolnymi punktami położonymi na ich terytorium, jak również zwolnienia i ułatwienia celne, w odniesieniu do wyposażenia, zapasów, części zamiennych na pokładzie statków powietrznych - wyznaczonego przedsiębiorstwa lotniczego, na terytorium drugiej strony oraz wyposażenia naziemnego, niezbędnego do naprawy lub eksploatacji statków powietrznych. Istotnym elementem jest również decyzja dotycząca upoważnienia do transferu, do swojego kraju dochodów uzyskanych z działalności wyznaczonego przedsiębiorstwa lotniczego na terytorium drugiej strony, a także możliwość eksploatacji połączeń lotniczych na zasadzie dzielenia oznaczeń linii lotniczych, również z przedsiębiorstwami lotniczymi z krajów trzecich. Uzgodniono ponadto, współdziałanie obu Stron w zakresie ochrony lotnictwa przed aktami terroru i sabotażu (zgodnie z przepisami międzynarodowymi) oraz współdziałanie obu stron w zakresie bezpieczeństwa statków powietrznych (zgodnie z przepisami międzynarodowymi).

Obecnie nie są wykonywane regularne połączenia lotnicze między Polską i Algierią, można zatem mniemać, iż zawarcie umowy, zachęci przedsiębiorstwa lotnicze do uruchomienia bezpośrednich regularnych połączeń lotniczych do tego kraju. Dotychczas, podstawy formalno-prawne współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego między Polską a Algierią, regulowała Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Algierskiej Republiki Demokratyczno-Ludowej o transporcie lotniczym, z dnia 6 lutego 1965 r. Umowa zawarta 41 lat temu, nie zawiera wielu zagadnień aktualnie regulowanych w bilateralnych umowach o transporcie lotniczym.

Potrzeba zmiany dotychczasowych uregulowań, była konieczne ze względu na dostosowanie do wymogów prawa wspólnotowego - bilateralnych umów o transporcie lotniczym przez państwa członkowskie UE z państwami trzecimi. Uzgodniony projekt Umowy (po podpisaniu i wejściu w życie), zastąpi aktualnie obowiązującą bilateralną umowę o transporcie lotniczym. Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, iż będzie kontynuował prace niezbędne do zawarcia Umowy, zgodnie z przepisami o umowach międzynarodowych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com