TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-12-09 - Dotacje unijne na hotele, pensjonaty i agroturystykę

Nie każdego stać na budowę własnego budynku usługowego, pensjonatu, hotelu czy nawet gospodarstwa agroturystycznego, zwłaszcza wobec widma obecnego kryzysu finansowego. Alternatywne źródło finansowania inwestycji budowlanej mogą stanowić fundusze unijne.

reklama


Przedmiotem dofinansowania może być nie tylko zakup gruntu, ale i materiały budowlane. Kosztem kwalifikowanym do refundacji będzie również koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt architektoniczny i wykonawczy, prace geodezyjne, program funkcjonalno-użytkowy, kosztorys użytkowy, kosztorys inwestorski, badania i analizy wszelkiego rodzaju powiązane z projektem. Koszty nadzoru i zastępstwa inwestycyjnego także podlegają refundacji.

Dofinansowanie także może dotyczyć rozbudowy istniejących już obiektów lub ich adaptacji do funkcji hotelarskich, gastronomicznych lub innych usług. Wysokość refundacji kosztów poniesionych w związku z realizacja tego typu inwestycji może wynieść nawet do 70%. Po pieniądze na realizacje tego typu działań mogą starać się zarówno przedsiębiorcy, rolnicy, i indywidualne osoby oraz instytucje.

O dotacje można ubiegać się z Regionalnych Programów Operacyjnych, w przypadku budowy bazy noclegowej lub gastronomicznej oraz budowy innych obiektów, które mają na celu podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa. Wysokość wsparcia zależna jest od województwa (np. 50% woj. małopolskie, 70% woj. lubelskie), w którym planowana jest realizacja inwestycji. Jednak by starać się o dofinansowanie trzeba "być" lub "stać się" mikroprzedsiębiorcą już w momencie składania wniosku o dofinansowanie.

Rolnicy mogą starać się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". O dotacje może ubiegać się małżonek, dzieci i domownicy rolnika, jeśli są ubezpieczeni w KRUS-ie, od co najmniej roku i zamieszkują gminę do 5 tys. mieszkańców.

Z kolei nie będąc rolnikiem a mieszkańcem małej gminy nie przekraczającej 5 tys. mieszkańców można starać się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich "Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw". By skorzystać z tej dotacji należy prowadzić działalność gospodarczą lub zarejestrować ją. Im większy przewidziany wzrost zatrudnienia w związku z realizacją inwestycji, tym większa kwota wsparcia unijnego.

Pisanie wniosku o dotację na pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne, czy też budynek usługowy warto zacząć od projektu architektonicznego, lub jego koncepcji. Najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firmy, która posiada gotowe projekty takich obiektów, a nawet ich kosztorysy. To zdecydowanie ułatwi prace nad wnioskiem o dotację.

- Oprócz gotowych rozwiązań, które mogą być indywidualnie adaptowane względem potrzeb klienta, to przy dużych inwestycjach warto jednak skorzystać z kompleksowej obsługi biura architektonicznego - radzi Ryszard Czapla, prezes zarządu Archeton Sp. z o.o. - by zgodnie z wnioskiem zrealizować w określonym czasie daną inwestycję i nie przekroczyć określonego budżetu. W przeciwnym razie dotacje trzeba będzie zwrócić - dodaje.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com