TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-06-10 - Czy to już koniec Esplanady?

Zaraz po ekskluzywnych butikach z Pietryny zaczynają znikać drogie lokale gastronomiczne, a w miejscu samej Esplanady ma powstać Bierhalle.

reklama


Esplanada jest jedną z najstarszych i najważniejszych punktów na mapie gastronomicznej Łodzi. Przed wojną spotykali się tutaj przedstawiciele łódzkiej inteligencji i sztuki, a w trakcie ostatnich lat to miejsce odwiedzali m.in. artyści związani z Festiwalem Plus Camerimage (na przykład David Lynch). Jak mówi jedna z byłych kelnerek Esplanady, wśród klientów restauracji przeważali zagraniczni goście, który bawili się tutaj doskonale, zostawiając potem bardzo wysokie napiwki.

W restauracja nie brakowało wystawnych kolacji i uroczystych spotkań biznesowych. Jak podkreśla Ryszard Bonisławski, znawca Łodzi, lokal był dla mieszkańców miasta powrotem do przedwojennej tradycji. Przyznaje, że sam odwiedzał go, towarzysząc m.in. parze książęcej z Belgii.

Można się spodziewać, że szyld zostanie zmieniony jeszcze w czerwcu. Głównym powodem zamknięcia Esplanady są kłopoty finansowe., ponieważ większość klientów przeniosła się do Manufaktury. Wskutek tego pozostał duży, trudny do utrzymaniu lokal. Jak mówiła "Gazecie" Agnieszka Koźlik, menedżerka restauracji, teraz należy jak najszybciej skończyć remont i w lipcu zaprosić gości do nowego miejsca. Dotychczasowi pracownicy zostali z nowymi właścicielami.

Koźlik postanowiła jednak nie autoryzować swoich wypowiedzi, ale nieoficjalnie "Gazeta" dowiedziała się, że w miejscu Esplanady powstanie filia sieci Bierhalle, czyli połączenie pubu i browaru. Lokal tejże właśnie sieci już od półtora roku działa Manufakturze, serwuje obfite dania kuchni bawarskiej i oferuje piwa własnej produkcji.

Kilka miesięcy temu działalność przy ul. Piotrkowskiej zakończyła także Restauracja Krokodyl. W grudniu powstał tam bar z daniami kuchni tureckiej.

Esplanada wzięła swoją nazwę od otwartej w 1928 r. kawiarni, którą prowadził Wawrzyniec Gerbich. Oprócz kawiarni działała tam także cukiernia, a wypieki powstawały w przylegającej do lokalu oficynie. Znakomita kawiarnia oparła się wojnie, nawet w momencie, kiedy przejęli ją Niemcy. W 1947 r. odebrano ją dawnemu właścicielowi, po czym przekazano Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Przez kilka dziesięcioleci znów funkcjonował w tymże lokalu sklep z odzieżą. W 1998 r. budynkowi przywrócono dawną świetność, a wystrój zaprojektowany został przez Grzegorza Janiszewskiego i Jarosława Zapolskiego i otrzymał tytuł Najlepszego Wnętrza Roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com