TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-29 - "Polskie Ateny" zapraszają!

Zespół pałacowo-parkowy, stanowi największą atrakcję turystyczną Puław. Tutejsza rezydencja magnacka z XVIII w., została urządzona przez Izabelę Czartoryską.

reklama


Położony na nadwiślańskich skarpach, zabytkowy park, jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce. - Została opracowana koncepcja przywrócenia zespołowi pałacowemu świetności takiej, jaką miał za czasów Czartoryskich. Chcemy też większego otwarcia zespołu pałacowego dla turystów - poinformował Adam Gębal, wiceprezydent Puław. - Po tych inwestycjach nasza atrakcyjność turystyczna z pewnością wzrośnie. Może nie uda się nam zdominować sąsiedniego Kazimierza, ale chcemy być równie atrakcyjnym miastem - oświadczył prezydent Janusz Grobel.

Do pałacu prowadzi, zabytkowa lipowa aleja tzw. Królewska. Przed wejściem do sieni pałacowej, znajduje się tablica pamiątkowa (jedna z licznych), umieszczona przez Izabelę Czartoryską, na której widnieje napis: "Tutaj bywał Tadeusz Kościuszko". Jednym z wielu ciekawych obiektów, jest z pewnością Świątynia Sybilii (Świątynia Pamięci) - okrągły budynek z kolumnami, zaprojektowany na wzór Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Na frontonie budowli umieszcono napis: "Przeszłość - Przyszłości". W Świątyni Sybilli znajdują się najcenniejsze pamiątki historyczne, m.in. tarcza Jana III Sobieskiego, miecze ofiarowane Jagielle i Witoldowi pod Grunwaldem oraz pamiątki związane z największymi bohaterami narodowymi i ich życiorysy pisane przez ówczesnych gości Puław. Nalezy dodać, iż Izabela Czartoryska zajęła się katalogowaniem zebranych przez siebie eksponatów, zatem Świątynia Sybilii uważana jest za pierwsze w kraju muzeum.

Z czasów Izabeli Czartoryskiej, w puławskim parku zachowały się m.in. Dom Grecki (obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej), Altana Chińska, Pałac Marynki - zbudowany dla Marii Wirtemberskiej, autorki pierwszej polskiej powieści sentymentalnej "Malwina, czyli domyślność serca", rzymskie bramy, sarkofagi, wodotryski, kamienne rzeźby, schody, sztuczne groty, stare aleje! Wszystkie te budowle, stanowiły ważny element ówczesnych, sentymentalnych, pałacowych ogrodów . Obecnie w zespole parkowo-pałacowym znajduje się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Najciekawsze miejsca pałacu i parku są oczywiście udostępniane dla zwiedzających.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com