TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-08-17 - Powrót do czasów rycerskich na Szlaku Książąt Mazowieckich

Szlak Książąt Mazowieckich rozpoczyna się w Warszawie i wiedzie turystów przez miejscowości na terenach, gdzie władali następcy Konrada Mazowieckiego i nie tylko.

reklama


Szlak rozpoczyna się dokładnie na Zamku Królewskim wzniesionym przez księcia Janusza I Starszego, kolejnym punktem zwiedzania jest Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela i Pałac Kazimierzowski na Krakowskim Przedmieściu. Tuż przy Trakcie Królewskim w miejscu Zamku Ujazdowskiego istniał kiedyś gród, w którym w tragicznych okolicznościach w XIII wieku zginął Siemowit I.

Wybierając się pod Warszawę poznamy więcej szczegółów tej dramatycznej historii. Szlak poprowadzi nas przez:
* zamki w Czersku, Ciechanowie, Rawie Mazowieckiej, Liwie, Warszawie - dawnych stolicach księstwa,
* najstarsze mazowieckie kościoły - w Czerwińsku, Łomży, Płocku, Przasnyszu, Tarczynie - nad którymi trzymali pieczę mazowieccy książęta,
* do rzadziej odwiedzanych zabytków: do Drobina (renesansowe sarkofagi książęcych dostojników - Kryskich i Szreńskich), do Sochaczewa (na miejscu dawnego zamku książęcego zachowały się pozostałości XVII-wiecznej rezydencji), na odtwarzany zamek w Łowiczu, do odbudowanego zamku w Gostyninie, do odtworzonego grodu książąt mazowieckich w Ostrowi Mazowieckiej, do doskonale widocznych pozostałości książęcych warowni w Błoniu, Grudusku, Nowogrodzie, Serocku czy też do najmniej znanego z grodów koronacyjnych w Polsce - Drohiczyna,
* na szlaku znajdą się również zabytki, które choć dziś znajdują się na Mazowszu, w czasach księstwa były poza jego granicami: zamek w Iłży, zamek i renesansowy ratusz w Szydłowcu, czy rekonstruowany gród w Radomiu,
* szlak poprowadzi też do później wybudowanych pałaców w Radziejowicach i w Opinogórze oraz Sannikach.

W Ciechanowie w dniach 21-23 sierpnia rozegra się inscenizacja szarży szwoleżerów. Pole bitwy nad rzeką Łydynią zasnuje dym płonących chłopskich chat. Odbędzie się tam również jarmark dawnego rzemiosła.

22 sierpnia w Płocku, będzie można wziąć udział w zorganizowanym spacerze po mieście, a także odwiedzić największy w Polsce festiwal elektronicznej Audioriver. W Łomży natomiast będzie rozrywka familijna, gdzie odbędzie się rodzinny festyn "Niedziela św. Rocha"

Inne atrakcje czekające na turystów w sierpniu na tym szlaku, to turnieje rycerskie, pokazy sprawnościowe i zawody łucznicze. Wypoczywających na Mazowszu czekają również występy zespołów muzycznych z całego świata - będzie folk, elektronika, kapele cygańskie, reggae, muzyka klasyczna. Podczas jarmarków i biesiad będzie można skosztować regionalnych potraw.

Prace nad projektem opracowania koncepcji niezwykłego szlaku turystycznego w Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej rozpoczęto wiosną 2008 roku. Więcej na jego temat można uzyskać w punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com