TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-21 - Czego nie znajdziemy na mapie turystycznej regionu Śląskiego?

Na opublikowane w Internecie mapie województwa śląskiego zaznaczone zostały jako atrakcje turystyczne jedynie Jasna Góra, ruiny trzech jurajskich warowni oraz siedziba zespołu pieśni i Tańca Śląsk mieszcząca się w pałacu w Koszęcinie.

reklama


Ta mapa jest jednym z trzech filarów akcji promocyjnej regionu, która ma służyć przyciągnięciu jak największej liczby turystów.
Akcja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Biorą w niej udział krajoznawcy, architekci i specjaliści od rozwoju regionalnego - to właśnie oni opracowali listę miejsc atrakcyjnych turystycznie. Następnie Gazeta Wyborcza ogłosiła wśród swoich czytelników głosowanie, w którym niepodzielnie zwyciężyła Jasna Góra. Na tej podstawie stworzono mapę, którą teraz można zobaczyć natronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Jej papierowa wersja została w tym roku uaktualniona i według niej region wypada wyjątkowo mało atrakcyjnie pod względem turystycznym. Znajdujemy na niej Jasną Górę, Koszęcin, ruiny zamków w Olsztynie, Mirowie i Bobolicach, sztucznie naśnieżany stok w Morsku, ścieżki rowerowe po Jurze, Jurajską Karawanę Konną i Podlesie, gdzie można wspinać się po skałkach. Jednak w Internecie znajdziemy jedynie Jasną Górę i ruiny zamków. W rzeczywistości region jest wyjątkowo bogaty turystycznie. Kto więc zawinił?

Sprawą zainteresowała się Częstochowska Organizacja Turystyczna, przygotowano listę dla Urzędu Marszałkowskiego z wszystkimi atrakcjami, które należałoby na mapie umieścić.
Jest to między innymi Muzeum Zapałek, rezerwat rododendronów z Kochanowic, szlak wodny Warty umożliwiający spływy kajakowe, Mokrą jako ważne dla historii Polski miejsce.

Żadne z nich nie pojawiło się na mapie. Władze regionu twierdzą, że mogą zapraszać turystów tylko tam gdzie mogą im zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią obsługę - przewodników i stronę internetową.
Muzeum Zapałek posiada to wszystko jednak nie znalazło się na mapie bo jak twierdzą włodarze mają w stosunku do niego inne plany, od września ma powstać szlak zabytków techniki na którym obok wyżej wymienionego znajdzie się również Muzeum Historii Kolei na dworcu Stradom.

Również dworek Krasińskich w Złotym Potoku powinien znaleźć się na mapie, jednak tym razem okazuje się, że mapa papierowa jest za mała, a elektroniczna ma zbyt małą rozdzielczość. Zabrakło również miejsca dla Mokrej, a radiostacja w Gliwicach zmieściła się. Tak jak bytomska Dolina Sportowa, która jest komercyjnym prywatnym przedsięwzięciem, natomiast dla Morska nie wystarczyło miejsca...

Aby więc podać rzetelną informację o atrakcjach regionu poniżej podajemy listę miejsc wartych zobaczenia, których na mapie regionu nie ma:
- Muzeum Produkcji Zapałek - tutaj można zobaczyć jak powstają zapałki, drugiego takie muzeum nie ma na świecie. Powstało w 1880 roku.
- Rezerwat stuletnich rododendronów katawbijskich w gminie Kochanowice założony w 1906 roku przez hrabiego Ludwiga von Ballestrema.
- Pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich w Złotym Potoku,
- Mokra - miejsce bitwy z 1 września 1939 roku, znajdziemy tam pomnik upamiętniający walki.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com