TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
TPN ogłosił konkurs na projekty koncepcyjne na toalety w Tatrach. Architekci przysłali aż 240 propozycji tatrzańskich szaletów. Jury wybrało już najlepszą tatrzańską toaletę.
reklama
Plan budowy toalet, realizowany przez Tatrzański Park Narodowy jest zarówno przejawem troski o ochronę zasobów przyrodniczych, jak i turystów. Najlepszy wybrany w konkursie projekt ma szansę realizacji - poinformowali organizatorzy konkursu.
Architekci mieli zaprojektować toaletę na placu obok Wodogrzmotów Mickiewicza przy trasie do Morskiego Oka. To górskie jezioro jest celem wycieczek niemal wszystkich turystów przyjeżdżających w Tatry - okolice Morskiego Oka odwiedza rocznie około 800 tys. turystów.
W skład jury weszli: prof. Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej, prof. Aleksander Bhm z Politechniki Krakowskiej, architekt Piotr Nawara z Krakowa, dyrektor TPN Paweł Skawiński i prezes Sanitec Koło Marek Kukuryka.
Architekci proponowali m.in. chałupy z bali, dawne wiejskie sławojki, olbrzymie pnie wyrastające z tatrzańskiej skały, wkopane w ziemię, albo w formie krzywizn, swobodnych i zmysłowych, takich które występują w górzystych krajobrazach. Projektanci chcieli też, aby w środku jednej z wygódek specjalna zewnętrzna warstwa szklenia zapewniała intymność we wnętrzu oraz pozwalała na obserwowanie rozpościerających się widoków.
W innej ofercie umywalki chciano wpuścić w blat stylizowanej na ludowo skrzyni, w jeszcze innej ściany miały mieć oscypkowy wzór. Korzystając z ustępu, dałoby się też zaplanować dalszą drogę, bo jeden z projektów przewidywał umieszczenie na posadzce mapy rejonu Morskiego Oka oraz Czarnego Stawu pod Rysami.
Pierwsze miejsce zajęło mniej fantazyjne rozwiązanie - pasterski szałas autorstwa Karola Murlaka, w którym turyści znajdą nowoczesną toaletę.
Wybrana praca otrzymuje Grand Prix "Łazienka KOŁO 2008". Koncepcja została nagrodzona za trafną interpretację dotyczącą wprowadzenia architektury o kameralnej funkcji usługowej do otoczenia o wyjątkowych walorach krajobrazowych oraz za połączenie współczesnych rozwiązań z elementami tradycji - napisali jurorzy w uzasadnieniu.
Teraz chcemy przekonać dyrekcję TPN do montażu takich toalet na szlakach, na początek przy Wodogrzmotach Mickiewicza - mówi Wojciech Choina z firmy Sanitec Koło.
Stanisław Czubernat, wicedyrektor TPN mówi, że rozważy w jakim czasie nowe toalety mogłyby się pojawić przy szlakach. Na razie w górach stoi ponad 70 plastikowych ubikacji, a rocznie z Tatr wywozi się ok. 650 ton nieczystości.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami