TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-25 - Jest szansa na 250 mln euro dla polskich lotnisk?

Polskie lotniska mogą otrzymać ponad 250 mln euro wsparcia finansowego na inwestycje w ciągu najbliższych kilku lat. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał właśnie projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w tej sprawie do zaakceptowania przez Komisję Europejską.

reklama


UOKiK poinformowała, że pomoc finansową mogą otrzymać lotniska, które znajdują się w sieci TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa), czyli Kraków- Balice, Gdańsk-Rębiechowo, Katowice-Pyrzowice, Poznań-Ławica, Szczecin-Goleniów, Wrocław-Strachowice, Warszawa-Okęcie oraz Rzeszów- Jasionka.

Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007- 2013. Kwotę szacuje się na około 251,5 mln euro.

UOKiK zaznaczył, że w 2007 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 19 mln pasażerów, z czego około 18,7 mln osób przypada na osiem portów, które znajdują się w sieci TEN-T. Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że w 2010 roku liczba obsłużonych podróżnych wzrośnie do 28 mln, a pięć lat później nawet do 40 mln. UOKiK zaznacza - Aby sprostać temu wyzwaniu konieczne jest przeprowadzenie szeregu inwestycji w infrastrukturę lotniskową.

Według projektu rozporządzenia, pomoc może zostać udzielona między innymi na budowę, przebudowę oraz remont infrastruktury lotniskowej, a także realizację przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska i prace projektowe oraz dokumentację związaną z inwestycjami. Jednak pomoc nie może być udzielona na wspieranie działalności komercyjnej, która nie jest bezpośrednio związana z podstawową działalnością portu lotniczego, jak np.: budowa, przebudowa i remont powierzchni oraz nieruchomości przeznaczonych na biura, magazyny, hotele, sklepy, restauracje oraz parkingi.

Wyłączona jest też możliwość udzielania pomocy przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej i takim, w stosunku do których Komisja Europejska wydała decyzję o zwrocie pomocy.

Według Urzędu udzielane wsparcie stanowi pomoc publiczną, gdyż jest ono udzielane ze środków publicznych, ma charakter selektywny bo dotyczy przedsiębiorców z jednego sektora gospodarki oraz stanowi korzyść dla przedsiębiorcy.

UOKiK zaznacza, że pomimo że wsparcie stanowi pomoc publiczną, jest zgodne z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską i odpowiada warunkom dopuszczalności pomocy finansowej dla portów lotniczych. W komunikacie UOKiK można przeczytać: "Tym samym udzielana pomoc publiczna może zostać uznana przez Komisję za zgodną z regułami wspólnego rynku".

Urząd poinformował też, że udzielenie wsparcia będzie możliwe dopiero po zaakceptowaniu przez KE. Za zgłoszenie projektu Komisji oraz uczestniczenie w postępowaniu przed KE odpowiedzialny jest prezes UOKiK. Komisja ma dwa miesiące na wydanie decyzji, która stwierdzi zgodność planowanego wsparcia z przepisami wspólnotowymi. Termin ten może zostać jeszcze wydłużony, jeżeli w trakcie postępowania KE poprosi o dodatkowe wyjaśnienia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com