TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-10-15 - Toruń: utworzono projekt zagospodarowania młynów nad Strugą Toruńską

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu przygotowała koncepcję zagospodarowania młynów przy ul. Kościuszki oraz ich okolic. Według planów mają znaleźć się w nich hotel, biurowiec i muzeum nauki z przeszklonymi kładkami nad Strugą Toruńską.

reklama


Młyny przy ul. Kościuszki stanowią ciąg trzech potężnych budynków z końca XIX w. Dla każdego z nich miasto znalazło inne przeznaczenie. Pierwszy, stojący najbliżej wiaduktu, ma sześć kondygnacji i prawie 3,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Według planu magistratu, znajdzie się w nim hotel. W drugim, o siedmiu kondygnacjach, znajdą się biura firm i instytucji. Komunikacja między piętrami będzie możliwa dzięki wyprowadzonym na zewnątrz, przeszklonym klatkom schodowym z szybką windą. - To nasza propozycja. Plany adaptacji budynków mogą zostać zmodyfikowane, w zależności od potrzeb inwestora - mówi Anna Stasiak, dyrektor MPU.

Trzeci młyn, z wieżą (2,76 tys. m kw. powierzchni użytkowej) jest najwiekszy. W środku obecnie mieszczą się silosy zbożowe. Obiekt pozostanie własnością miasta, a powstaną w nim: Centrum Nowoczesności, czyli interaktywne muzeum nauki oraz inkubator technologiczny. - Ta część, ze względu na specyficzne wnętrze, będzie najtrudniejsza do zaadaptowania - wyjaśnia Romuald Lewicki, projektant z MPU. - Jednak z drugiej strony, przestrzenie ciągnące się przez wiele kondygnacji stwarzają doskonałe możliwości muzealnych ekspozycji. W wieży będą windy na górze może powstać przeszklony punkt widokowy, z którego będzie można zobaczyć widok na niemal całe miasto.

Twórca pomysłu zagospodarowania młynów uwzględnił także połączenie zabudowy przemysłowej z nowoczesną architekturą. Zaprojektowa salę audytoryjną połączoną z biurowcem. - Przedsiębiorcy i naukowcy będą tam mogli organizować sympozja, konferencje i wystawy - podkreśla Lewicki.

Dodatkowo, na północ od gmachu przyszłego Centrum Nowoczesności, gdzie znajduje się obecnie niezagospodarowana przestrzeń oddzielona od młynów Strugą Toruńską, ma powstać kompleks sal ekspozycyjnych połączonych kładką i przeszklonymi korytarzami z gmachem głównym muzeum. - Na zewnątrz będzie można organizować wystawy plenerowe z wykorzystaniem Strugi i mostku - mówi Stasiak. Z kolei parkingi dla gości hotelowych, właścicieli biur, a także osób odwiedzających muzeum zaplanowano od strony dworca kolejowego. Natomiast wjazd główny do Centrum Nowoczesności oraz wielki plac dla aut osobowych i autokarów z turystami i wycieczkami szkolnymi znajdzie się po przeciwnej stronie, od ul. Dworcowej. MPU nie wyklucza również budowy podziemnych garaży - pod częścią hotelową i nowymi salami.Urbaniści uwzględnili również rozwiązania komunikacyjne. Aby ułatwić dojazd do Centrum, przewidziano połączenie ul. Dworcowej z planowaną na przyszłość północną trasą średnicową. W jednym z wariantów, w dalszej przyszłości, możliwe jest również bezpośrednie połączenie kompleksu z dworcem PKP Toruń Wschód zadaszoną kładką nad peronami.

Centrum Nowoczesności to muzeum nauki, którego zadaniem jest popularyzowanie zdobywania wiedzy. Placówka połączy rozrywkę z edukacją, a zwiedzający będą mogli uczestniczyć w rozmaitych eksperymentach. W odkrywaniu tajników różnych dziedzin nauki pomogą im instalacje, modele i ekspozycje multimedialne. Muzeum otwarte zostanie w 2011 r. Inwestycja będzie kosztować 7,69 mln euro, z czego 5 mln euro pochodzić będzie z finansowanego przez Unię Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę zapłaci magistrat.
Z kolei Toruński Inkubator Technologiczny będzie ośrodkiem, w którym przedsiębiorcy będą współpracować z naukowcami. Według planów miasta, w młynach znajdzie miejsce 25 nowo powstałych firm, które zatrudnią ok. 100 osób. Stworzenie TIT będzie kosztować 4 mln euro, z czego 3 mln euro da RPO.

Kompleks budynków po zakładach zbożowych miasto kupiło jesienią 2004 r. za ponad 2,4 mln zł. W skład kompleksu wchodzą m.in. gmach biurowy, dwa młyny, silosy, budynek mieszkalny i magazyny. Obiekty te znajdują się działce o powierzchni 4,2 ha.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com