TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W trakcie najbliższych tygodni do obiegu zostanie wprowadzony nowy, 72-godzinny bilet metropolitalny. O wprowadzeniu nowego biletu zadecyduje zbierające się 11 czerwca zgromadzenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
reklama
W chwili obecnej dostępne dla turystów będą jedynie bilety metropolitalne 24-godzinne i 30-dniowe. Jak mówi Hubert Kołodziejski, przewodniczący MZKZG, jest nadzieja, że nowy bilet zacznie funkcjonować już na początku wakacji. Zostanie on wprowadzony przede wszystkim z myślą o turystach, a stanowić będzie pewna bazę dla budowy turystycznej karty elektronicznej. W przyszłości turyści odwiedzający Trójmiasto mogliby na jednej karcie mieć w pakiecie zakodowany bilet na przejazd, i m.in. wejściówki do muzeów.
Bilet 72-godzinny odmiennie od dobowych i miesięcznych będzie występował tylko w dwóch postaciach. Jako bilet globalny, ważny w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i na liniach uruchamianych przez Zarząd Transportu Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Wejherowie, może być też ważny tylko u jednego z tychże przewodników.
Nie będzie biletu 72-godzinnego pośredniego ważnego w SKM oraz u jednego, wybranego przewoźnika miejskiego. Jak tłumaczy Kołodziejski, to byłoby dla turysty za bardzo skomplikowane. Do Sopotu dociera komunikacja miejska z Gdańska i Gdyni, trudno więc było by wytłumaczyć dlaczego jednym autobusem można jechać, a innym nie. Podział biletów 72-godzinnych na globalne i ważne jedynie w pojazdach jednego przewoźnika będzie prostsze do wyjaśnienia.
Cena pojedynczego biletu trzydniowego będzie wynosiła 12 i 24 zł, globalnego 18 i 36 zł. To dwukrotność biletów 24-godzinnych. Agnieszka Pomaska, przewodnicząca Komisji Turystyki i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, że to bardzo dobrze, że pojawiają się takie możliwości. Oferta bowiem jest uboga w bilety weekendowe czy tygodniowe. Nawet w trakcie niedawnej dziecięcej sesji Rady Miasta padł postulat, aby wprowadzić weekendowe bilety metropolitalne.
Hubert Kołodziejski zawiadomił także, że w planach pojawiła się zmiana statutu MZKZG, co pozwoli na przystąpienie do związku gminy Szemud, na której teren wjeżdża autobus 191, kursujący z pętli przy Tesco w Gdyni Dąbrowie do Koleczkowa. Jak dodaje szef MZKZG, cały czas jest nadzieja, że 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorstwa transportowe zrzeszone w związku oda się scalić w jeden organizm.
Kiedy powstanie jeden komunikacyjny organizm nie będzie już barier prawnych, a co za tym idzie problem, czy pieniądze z biletów metropolitalnych mają trafić do gmin, czy do związku. Hubert Kołodziejski przewiduje, że w takim momencie płacenie kartą będzie łatwiejsze.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami