TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-10-01 - Na uruchomienie lotniska w Szymanach zostanie przeznaczonych 74 mln euro

Uruchomienie regionalnego lotniska w Szymanach k. Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) pochłonie 74 mln euro. Port ma obsługiwać m.in. boeingi 737. Według planów, pierwsze samoloty wylądują w Szymanach w 2012 r.

reklama


W Olsztynie odbyło się w tej sprawie spotkanie, w którym wzięli udział Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Agencji Mienia Wojskowego.

Lotnisko w Szymanach pozostające do niedawna w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej zostało przekazane samorządowi Warmii i Mazur oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Nowaczyk zapowiedział, że dofinansowanie unijnej inwestycji, która zostanie zrealizowana jako partnerstwo prywatno-publiczne, będzie równe 37,5 mln euro. Komisja Europejska przyznała środki samorządowi Warmii i Mazur na lotnisko regionalne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nowaczyk dodał także, że uruchomienie lotniska w Szymanach będzie zależeć w dużej mierze od tzw. decyzji środowiskowej, która zostanie wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Należy brać pod uwagę możliwość jej oprotestowania, bowiem lotnisko znajduje się terenie obszaru Natura 2000 ze względu na obszary lęgowe ptaków. Nowaczyk podkreślił, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, legowiska zostaną przeniesione, ponieważ chce spełnić wszystkie wymogi ekologiczne, aby nie dopuścić do afery w stylu "Rospudy".

Port Lotniczy w Szymanach funkcjonował do roku 2004. Wciąż brakowało inwestora strategicznego, który mógłby wesprzeć modernizację. W 2008 roku podpisano umowę dotyczącą wejścia do spółki zarządzającej portem firmy European Buisness Partners, która w chwili obecnej posiada 60 proc. udziałów. Pozostałymi udziałowcami są firmy prywatne, samorząd wojewódzki oraz miasto Szczytno. Jak powiedział Nowaczyk, większościowy udziałowiec pracuje obecnie nad planem, który ma określić zakres budowy, modernizację lotniska oraz infrastruktury.

Istotnymi inwestycjami na lotnisku w Szymanach, które umożliwią jego uruchomienie są wydłużenie pasa startowego do 2,5 tysiąca metrów, co zapewni startowanie oraz lądowanie dużych samolotów, a także dokończenie budowy infrastruktury, w tym terminalu.

Według samorządowców, aby port lotniczy sprawnie funkcjonował należy pomyśleć o połączeniach komunikacyjnych, w tym także kolejowych na trasie Olsztyn-Szczytno-Szymany, zakupie szynobusów, a także modernizacji drogi krajowej nr 53 Olsztyn-Szczytno.

Jak na razie kwestią nierozstrzygniętą pozostaje pytanie, jaki ma być model współpracy samorządu - beneficjenta środków unijnych, ze spółką, która będzie zarządzać lotniskiem.

Nowaczyk poinformował, że zarząd województwa chciałby, aby rolę beneficjenta środków unijnych powierzyć spółce, która będzie zarządzać lotniskiem. Prawnicy z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przygotowali raport w tej sprawie, w którym napisali, że zadaniem województwa nie jest zarządzanie lotniskiem, lecz zapewnienie mieszkańcom dostępu do komunikacji lotniczej. Ich zdaniem, gdyby spółka była beneficjentem, wzięłaby na siebie ryzyko finansowe zdobycia wkładu własnego, który jest potrzebny na inwestycję. Podkreślili też, że w szczegółowej umowie trzeba zagwarantować zarządowi województwa kontrolę nad inwestycją.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com