TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W niedzielę otwarto w Narwiańskim Parku Narodowym (NPN) kładkę edukacyjną o długości ponad kilometra, łączącą wsie Waniewo i Śliwno (Podlaskie). Przeznaczona jest dla pieszych oraz rowerzystów, a część trasy pokonuje się na platformach pontonowych. Nie brakuje także wieży widokowej
reklama
Inwestycja została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Kładka mierzy dokładnie 1050 metrów i jest poprowadzona nad głównym korytem Narwi.
Jest zbudowana ponad rzeką, z drewnianych pomostów, które na niektórych odcinkach łączą się ze sobą za pomocą ruchomych elementów na pontonach. Sam turysta ma możliwość ich przeciągnięcia za pomocą lin, aby przedostać się z jednej części drewnianej kładki, na drugą.
Jak powiedział PAP Jerzy Kostrzewski, zastępca dyrektora NPN, sama rzeka Narew wraz z jej specyficznym korytem, tworzą takie właśnie uwarunkowania techniczne dla tej kładki. Rozchodzi się o to, aby nie była ona przeszkodą, zarówno dla zwierząt, jak i dla przepływu wody czy też turystyki kajakowej.
Jego zdaniem miejsce, w którym poprowadzono kładkę jest charakterystyczne dla przyrody występującej nad Narwią. Ważną cechą tej lokalizacji był fakt, że znajduje się w całości na terenach Skarbu Państwa w zarządzie parku narodowego, a nie na gruntach należących do prywatnych właścicieli.
Narwiański Park Narodowy takiej kładki edukacyjno-przyrodniczej jeszcze nie miał. Przy jego siedzibie w Kurowie, od kilku lat znajduje się kilkusetmetrowy pomost wzdłuż rzeki, z którego także można obserwować przyrodę.
Narwiański Park Narodowy został utworzony w 1996 r. Początkowo podawano informację, że zajmuje on obszar 7,3 tys. ha w dolinie Narwi, jednak po dokładnych ustaleniach przy okazji opracowywania nowego planu ochrony parku okazało się, że jest nieco mniejszy oraz obejmuje 6,8 tys. ha. Można tam spotkać wiele gatunków ptaków, również tych ściśle chronionych. Błotniak stawowy jest symbolem parku.
O niezwykłym i niespotykanym charakterze Narwi decyduje fakt, że jest to jedyna w Europie rzeka anastomozująca, tzn. taka, która płynie wieloma korytami. Tworzy ona na terenie parku narodowego skomplikowaną sieć rozdzielających i ponownie łączących się ze sobą odnóg. Widoki, flora raz fauna przyciągają naukowców i oczywiście turystów.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami