TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-21 - Rozpoczęto konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo"!

Już po raz szósty organizowany jest ogólnopolski konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Kto w tym roku wygra Perłę 2006?

reklama


Regionalne eliminacje odbywają się w wojewódzkich miastach Polski. W śląskim, konkurs miał miejsce już 19 sierpnia, na Jarmarku Produktów Tradycyjnych w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Sylwester Kowalski ze Zbrosławic, ubiegłoroczny laureat prestiżowej nagrody na Śląsku, (wygrał Perłę krupniokiem śląskim, która jest potrawą prawnie chronioną przez UE), w tym roku zaserwuje boczek surowy wędzony z boncloka.

Krzysztof Ples zgłosił do konkursu, aż trzy dania, które już w połowie XIX w. podawano w restauracji Austeria w Sławkowie. - Na sławkowian mówiono bobroże, bo kiedyś w każdej zagrodzie hodowany był bóbr, po naszemu bober. Nalewkę strzemieszycką robi według receptury pradziadów. Miód pitny miesza z likierem wiśniowym, co daje bursztynowy kolor, do tego wódka żytnia, bo trunek musi być mocny - wyjaśnił Krzysztof Ples. Natomiast Marian i Jadwiga Dudysowie, którzy w Górkach Małych pod Brenną prowadzą gospodarstwo agroturystyczne Chlebowa chata, powalczą w konkursie tzw. Chlebem Gazdów Góreckich (z dodatkiem ziemniaków, w piecu wypalanym drzewem) i usmażą słoninę (smalec będzie z cebulą i ziołami).

Krupniok śląski, to jedna z dziesięciu potraw, która znalazła się na Liście Produktów Tradycyjnych. Ten unijny znak, gwarantując unikatowość i wysoką jakość, chroni potrawę przed nieuczciwą konkurencją, a także ułatwia promocję. Choć unijne symbole posiadają już buchciki i murzin wielkanocny ze Śląska Cieszyńskiego, to ze wsi Łączka w tym regionie, wplyneło aż pięc zgłoszeń na tegoroczny konkurs. Czy będą to może słynne kapuściochy, krepliki, zawijańce i pasztet z królika?



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com