TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-04 - Częstochowa: Ulicy Wieluńskiej i lokalom przy niej położonym potrzebna jest promocja!

Na całej remontowanej III Alei w Częstochowie unosi się kurz. Jest to szansa dla restauratorów z ulicy Wieluńskiej, którzy mogą przyciągnąć na swoją klimatyczną ulicę amatorów letnich kawiarenek.

reklama


Ulica Wieluńska miała być najładniejszą w Częstochowie. Po bokach posadzono drzewa. Jej usytuowanie dostarcza pięknych widoków głównie dzięki pochyłości i wyłaniającej się zza dachów kamienic wieży jasnogórskiej.

Jednak kawiarnianych stolików na świeżym powietrzu jest tam niewiele. Nawet mniej niż na remontowanej III Alei, gdzie ogródki są teoretycznie zwinięte, a restauratorzy wystawiają je codziennie, jeżeli nie kolidują z robotami.

Jerzy Jagodziński, właściciel znanej cukierni, kojarzonej z Wieluńską od kilkudziesięciu lat wyznał - Jasna Góra odwróciła się od nas plecami. Autokary nie parkują już na Rynku Wieluńskim, tylko za domem pielgrzyma. A i u wielu częstochowian wciąż pokutuje zła sława dzielnicy.

Wszystkie kamienice przy ulicy są pięknie odrestaurowane. Jednak cały czas brakuje gości kawiarnianych. Jagodziński zauważa - Po co mam wystawiać ogródek, skoro wewnątrz cukierni nie wszystkie miejsca są zajęte?

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że remont III Alei może spowodować wzrost popularności ulicy Wieluńskiej. Michał Miłek, menedżer restauracji U Kiemliczów poinformował - Już wkrótce będziemy mieli ogródek, a do tego czasu można korzystać ze stolików ustawionych w bramie naszej kamienicy. Jednocześnie przyznał, że wypromowanie Wieluńskiej jako ulicy, gdzie można posiedzieć pod parasolami przy piwie czy winie, może być trudne. Tłumaczy - Aleje, ul. Dekabrystów, tam zawsze były puby. Dlatego Wieluńska szukała innej drogi, stawiając na markowe restauracje.

Oprócz restauracji U Kiemliczów przy Wieluńskiej są też Klimaty, Sekwana z przytulnym hotelikiem oraz pizzeria-bar Diavolo. Natomiast w położonym w pobliżu Teatrze from Poland Caffe odbywa się wiele ciekawych imprez.

Restauratorzy przyznają - W ciągu dnia serwujemy obiady dla nielicznych grup turystycznych i stałych klientów. Częstochowianie przychodzą tu dopiero wieczorami, na kolacje. Czasem fundowane przez firmy.

Przedsiębiorcy skarżą się też na miasto. Paweł Rygał z Diavolo poinformował - Wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta nie chciał mi dać pozwolenia na postawienie ogródka na trawniku między chodnikiem a jezdnią. A na chodniku nie ma przecież miejsca, bo kamienice nasze są bardzo wąskie. Właśnie z tego powodu musiał wystawić stoliki na podwórzu.

Kolejnym problemem jest niepewność co do zamierzeń władz miasta wobec ulicy. Jagodziński przyznał - Ile razy słyszeliśmy o prohibicji.

Prohibicja została w tym miejscu uchwalona w 1998 roku i obowiązywała do 2000. W 2003 roku wiceprezydent Jacek Betnarski ponownie chciał zakazać sprzedaży alkoholu, argumentując potrzebą ochrony Jasnej Góry.

Ulicę Wieluńską trudno wypromować również przez postawę samych restauratorów. Działają oni odrębnie, od wielu lat nie mogą się dogadać się, aby wspólnie zorganizować np. święto ulicy. Miłek z Kiemliczów wyznał - Ale zaczynamy wspólnie działać z naszymi najbliższymi sąsiadami, Klimatami. Choć rzeczywiście szersza współpraca nam nie wychodzi.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com