TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-08-16 - Spada liczba wędrujących na Jasną Górę

Z roku na rok, coraz mniej katolików wyrusza na sierpniowe, piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Liczba pątników jest porównywalna do okresu sprzed pontyfikatu Jana Pawła II.

reklama


Piesze pielgrzymowanie do Czarnej Madonny, w pierwszej połowie sierpnia stało się już wśród wielu Polaków tradycją. Co roku od początku sierpnia do Częstochowy przybywają wierni z całej Polski, aby uczestniczyć w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wg statystyk prowadzonych przez paulinów z jasnogórskiego klasztoru (na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez przewodników grup pielgrzymkowych), niestety coraz mniej Polaków bierze w nich udział!

Na początku lat 90., przed 15 sierpnia, na Jasną Gorę pielgrzymowało nawet 400 tys. pątników. Od lat liczba ta systematycznie spadała i utrzymuje się powyżej 150 tys. Dwa lata temu (w roku śmierci Jana Pawła II), przewidywano, spadek ten uda się zahamować (100,3 tys.). Jednak nadzieje okazały się zbyt wczesne, gdyż w minionym roku granica 100 tys. została przełamana, a liczba pielgrzymów stanowiła zaledwie 92 tys. osób. Tak mało osób pielgrzymowało na Jasną Górę w okresie PRL-u, jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża! Tegoroczne statystyki maja pojawić się niebawem. Specjaliści informują już teraz, że spadku pieszego pielgrzymowania nie można tłumaczyć jedynie nieobecnością Papieża Polaka!

- Dziś Kościół organizuje w okresie wakacyjnym masę różnego rodzaju rekolekcji, sesji, dni młodzieży czy zjazdów. Dlatego wierni, którzy chcą poświęcić swój wolny czas w sposób religijny, mają dużo więcej możliwości niż kiedyś - wyjaśnił o. Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów. Eksperci zaznaczają, kilkanaście lat temu częściej można było sobie pozwolić na wakacyjną przerwę od codziennych obowiązków, a obecnie planując urlop - ma się na myśli odpoczynek. - Tu gra rolę czynnik ekonomiczny - ludzie ciężko pracują, często wyjeżdżają do pracy za granicą. Znam wiele osób, które kiedyś chodziły regularnie na pielgrzymki, a dziś nie pozwalają im na to obowiązki - oświadczył Kowalczyk. Ponadto prostą, ale wiarygodną przyczynę spadku liczby pielgrzymów podał o. Edward Pleń, duszpasterz sportowców: - Oprócz sfery religijnej pielgrzymka to także duży wysiłek fizyczny. A z badań wynika, że Polacy istotnie mniej się ruszają jako naród - oznajmił.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com