TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-26 - Rolnik otwierający gospodarstwo agroturystyczne może otrzymać wsparcie z UE

Mieszkańcy terenów wiejskich, którzy planują założyć gospodarstwo agroturystyczne, będą się mogli ubiegać o wsparcie z Unii Europejskiej. Maksymalna kwota o jaką można się starać to 100 tys. zł - podaje Rzeczpospolita.

reklama


Właśnie takie możliwości zostały przewidziane w nowym budżecie Unii Europejskiej w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", które objęte jest "Programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 -2013".

Obecnie w Polsce istnieje już ponad 12 tysięcy gospodarstw agroturystycznych, które konkurują ze znanymi uzdrowiskami oraz kurortami.

Założenie działalności agroturystycznej nie jest trudne, szczególnie dla rolników, dla których podstawą utrzymania jest uprawa ziemi lub hodowla, a agroturystykę zamierzają traktować tylko jako dodatkowe źródło dochodu. W takim przypadku ustawa o swobodzie gospodarczej nie zobowiązuje ich do rejestracji działalności gospodarczej. Rolnik, który na terenie swojego gospodarstwa zamierza wynajmować pokoje, miejsca do ustawienia namiotu, sprzedawać posiłki domowe lub świadczyć inne usługi dla turystów, jest zobowiązany tylko do zgłoszenia tego faktu w urzędzie gminy, który włączy nowe gospodarstwo agroturystyczne do ewidencji.

Jednak zwolnienie z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej obowiązuje tylko wówczas, gdy rolnik udostępnia turystom nie więcej niż pięć pokoi. Jeżeli do wynajęcia przeznaczonych jest sześć pokoi, traktowane jest to jako prowadzenie zwykłej działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu.

Pomoc finansowa może zostać przyznana pełnoletniemu rolnikowi, małżonkowi rolnika i domownikowi, który nie jest jeszcze w wieku emerytalnym i nie ma prawa do renty strukturalnej oraz o taką nie wystąpił. Osoba, ubiegająca się o wsparcie musi być od co najmniej 12 miesięcy ubezpieczona w KRUS. Program adresowany jest tylko do mieszkańców obszarów wiejskich i małych miasteczek, czyli poniżej 5 tys. mieszkańców. Dodatkowo inicjatywy rolników muszą mieć uzasadnienie ekonomiczne, a także wpływać na zaspokojenie potrzeb ludności wiejskiej i turystów w danym regionie.

Rolnik może starać się o wsparcie finansowe na przebudowę lub remont budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w celu przystosowania ich do pobytu turystów. Sfinansowany może być również zakup wyposażenia oraz sprzętu, z którego będą korzystać goście gospodarstw agroturystycznych, np. kajaki i rowery wodne. Możliwe jest nawet dofinansowanie zakupu samochodu, który będzie niezbędny rolnikowi do prowadzenia nowej działalności, np. wożenia turystów. Jednak samochód osobowy musi być przeznaczony do przewozu minimum ośmiu osób z kierowcą.

Oprócz agroturystyki wspierana będzie również działalność usługowo-produkcyjna na wsi. O fundusze unijne będą mogli strać się rolnicy, którzy planują rozwinąć działalność związaną z przetwórstwem produktów rolnych, np. wytwarzanie serów lub jadalnych produktów leśnych, np. produkcja soków z owoców. Wspierane będą również przedsięwzięcia usługowe związane z informatyką i rachunkowością.

Fundusze unijne przyznawane będą na zasadzie refundacji. Czyli rolnik musi najpierw wyłożyć własne pieniądze na dokonanie inwestycji, a dopiero później ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów. Rolnik może otrzymać zwrot maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych projektu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł na jedno gospodarstwo rolne.

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl. Znaleźć tam można szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy, wzory wniosków i wymaganych załączników.

Wypełnione zgodnie z instrukcjami dokumenty trzeba złożyć w oddziale regionalnym Agencji, właściwym ze względu na miejsce realizacji przedsięwzięcia. Termin przyjmowania wniosków nie jest jeszcze znany. Zostanie on ogłoszony prezes ARiMR na stronie internetowej Agencji. Wnioski będą przyjmowane co roku.

Wnioski, które zostaną złożone do Agencji będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich złożenia. Pierwszy etap weryfikacji to tzw. ocena formalna, podczas której pracownicy Agencji będą badać głównie kompletność złożonych dokumentów i poprawność ich wypełnienia. Na tym etapie przeprowadzona zostanie również weryfikacja, czy wnioskodawca ma prawo do ubiegania się o wsparcie z tego programu.

Jeżeli wniosek będzie niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony, Agencja nie będzie go rozpatrywać, o czym pisemnie poinformuje wnioskodawcę.

Jeżeli dokumenty będą wymagały tylko wyjaśnienia lub uzupełnienia, Agencja będzie wzywać wnioskodawcę do usunięcia błędów w ciągu 21 dni. Przekroczenie wskazanego terminu będzie dyskwalifikować wniosek. W wyjątkowych sytuacjach termin ten będzie mógł zostać przedłużony, np. jeśli zwłoka powstała nie z winy wnioskodawcy, ale urzędu, który opóźnił lub niepoprawnie wystawił wymagane zaświadczenie.

Po złożeniu wniosku rolnik nie będzie mógł już zmieniać wysokości kwoty wsparcia, o którą występuje, ani też zakresu rzeczowego projektu.

Jeżeli wniosek będzie oceniony pozytywnie pod kątem formalnym, Agencja rozpocznie drugi, kluczowy etap oceny techniczno-ekonomicznej. Wówczas eksperci będą badać szanse realizacji projektu, jego opłacalność i wpływ na rozwój miejscowości oraz regionu. Rolnik, który chce otworzyć gospodarstwo agroturystyczne w miejscu mało atrakcyjnym dla turystów, może pieniędzy nie otrzymać. Jeśli wniosek zostanie oceniony pozytywnie, Agencja wyznaczy rolnikowi termin na zawarcie odpowiedniej umowy. Powinno to nastąpić w ciągu maksymalnie 14 dni od uzyskania pozytywnej decyzji.

Przyznając środki finansowe, Agencja będzie musiała uzyskać gwarancje należytego wykonania zobowiązań przez beneficjenta. Zabezpieczeniem ma być weksel in blanco razem z deklaracją wekslową, która zostanie sporządzona na formularzu Agencji. Dodatkowo, w przypadku projektu realizowanego w kilku etapach zabezpieczenie będzie gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa.

Rolnikowi zostaną wypłacone pieniądze, jeżeli zrealizuje zgodnie z umową cały projekt lub jego część oraz przedstawi dowody, że poniósł zadeklarowane nakłady. Środki zostaną wypłacone na podstawie tzw. wniosku o płatność złożonego razem z fakturami lub dokumentami równoważnej wartości dowodowej, czyli potwierdzające odbiór prac lub ich wykonanie i dokumenty urzędowe, jak pozwolenia na budowę i opinie organów administracji.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com