TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-03-13 - Gorzów: miejska spółka będzie budować hotel?

Władze Gorzowa wniosą do majątku spółki działkę, na której już w przyszłym roku miejska spółka Słowianka ma wybudować hotel.

reklama


Słowianka, której właścicielem jest miasto, na działce w parku Słowiańskim zamierza postawić trzypiętrowy hotel połączony z istniejącym już kompleksem basenów. Inwestycja ma kosztować od 10 do 15 mln zł. Słowianka nie ma takich pieniędzy, dlatego planuje zaciągnięcie kredytu. Jednak budowa hotelu przez miejską spółkę nie wszystkim się podoba. - W Polsce socjalizm już dawno się skończył. Jeżeli miasto zacznie stawiać hotele, to kto zajmie się remontem ulic czy budową dróg? Lepiej znaleźć prywatnego inwestora i jemu sprzedać tę działkę, niż zaangażować się kapitałowo w komercyjne przedsięwzięcie - mówi Artur Radziński, przewodniczący klubu radnych.
Planów Słowianki broni natomiast Robert Surowiec, radny PO. - To nie miasto będzie budować hotel, ale jego spółka - to ona weźmie kredyt i będzie musiała go spłacić - tłumaczy. W inwestycji radny widzi szansę dla Słowianki, która od początku istnienia przynosi straty. - Sam aquapark jest na minusie. Hotel będzie generował zyski - przekonuje Surowiec.

Innego zdania jest z kolei Mirosław Rawa, szef klubu radnych PiS. - Po to wybudowaliśmy przy Słowiance lodowisko, kręgielnię oraz restaurację, żeby spółka nie przynosiła strat. Okazało się jednak, że jest inaczej - miasto musi dokładać do Słowianki. Według radnego winne jest złe zarządzanie, Rawa obawia się również, że hotel w rękach Słowianki też będzie przynosił straty.

Z oburzeniem radnych nie zgadza się Jacek Piasta, doradca hotelarski, który zajmuje się zawodowo m.in. otwieraniem nowych hoteli. - Jestem teraz w Zawierciu, gdzie niewielki hotel prowadzi OSiR. Jest tu 29 pokoi i prawie wszystkie są zajęte. Wkrótce centrum konferencyjne z hotelem chcą wybudować również władze Grudziądza. Wejście samorządów do branży hotelarskiej to trend obserwowany od kilku lat. Mnie on nie dziwi - przekonuje Piasta. - Owszem, można sprzedać grunt prywatnemu inwestorowi, ale jeśli na prowadzeniu hotelu miejska spółka może zarobić więcej niż na podatkach od nieruchomości, to dlaczego tego nie wykorzystać?



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com