TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-04-01 - Można otrzymać nakaz rozebrania budynku postawionego z naruszeniem przepisów

Procedura legalizacji budowli niestety nie jest prosta. Hotelarze powinni spełnić wszystkie warunki prawa budowlanego, jeżeli nie chcą rozbierać postawionego już budynku.

reklama


Przez ostatnie lata zmieniały się zasady legalizacji samowoli budowlanej. Dlatego też w zależności od daty popełnienia samowoli stosowane są różne przepisy. Według zasad obowiązujących od połowy lipca 2003 roku do dzisiaj, wniosek o legalizację wraz z niezbędnymi dokumentami składa się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W celu udowodnienia, że budowla nie narusza przepisów, należy dołączyć do wniosku zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takie zaświadczenia nie ma, wówczas szanse na legalizację są bardzo małe. W przypadku gdy obiekt położony jest na terenie, dla którego nie ma miejscowego planu, wówczas należy dostarczyć decyzję ustalającą warunki zabudowy. Decyzja ustalająca warunki zabudowy możne być dostarczona powiatowemu Inspektorowi nadzoru budowlanego na każdym etapie postępowania legalizacyjnego. Dlatego też można się o nią ubiegać również, gdy zostanie już wszczęte postępowanie legalizacyjne przez nadzór budowlany.

Inwestor, który chce zalegalizować niezakończoną jeszcze budowę, musi dodatkowo sporządzić projekt budowlany, który będzie zawierał wszystkie niezbędne uzgodnienia. Przedłożenie takich dokumentów traktowane jest jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i zezwala na wznowienie robót.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com