TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2004-08-11 - Mała gastronomia na plaży

Latem kwitnie handel obwoźny na ulicach polskich miast, plażach i skwerach. Ci, którzy organizują tego typu małą gastronomię, muszą spełniać podstawowe wymagania sanitarne i techniczne. W przypadku ich nie spełnienia, może ukarać sprzedawców sanepid. Zasady dla handlu obwoźnego reguluje ustawa z 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U. nr 63, poz. 634 z późn. zm.). Ustawa ta określa, że takie obiekty ruchome i tymczasowe, jak namioty, stoiska handlowe, pojazdy do sprzedaży obwoźnej, obiekty używane w celach kateringowych oraz automaty do sprzedaży muszą być tak usytuowane, zaprojektowane, wykonane i utrzymane w czystości oraz sprawności, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczania artykułów oraz uniemożliwić dostęp szkodnikom.

reklama


Szczegóły co do wymagań higienicznych i sanitarnych obowiązujących w handlu obwoźnym środkami spożywczymi oraz wykazu artykułów, które nie mogą być wprowadzane do obrotu w handlu obwoźnym zawarte są w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 21, poz. 182). Według tego rozporządzenia sprzedawcy muszą posiadać czytelną tabliczkę informacyjną z podaną nazwą firmy lub imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy wraz z jego miejscem zamieszkania, umieszczoną w widocznym miejscu podczas sprzedaży.

Według przepisów osoby handlujące muszą być w odpowiednim stanie zdrowia (potwierdzonym badaniami lekarskimi) oraz posiadać wiedzę z zakresu BHP. Obowiązuje ich biały fartuch a czasem też rękawiczki. Gdy handluje się produktami zawierającymi mięso i tłuszcze roślinne, trzeba posiadać również niezbędne urządzenia chłodnicze.

Pomimo tych wszystkich wymogów mała gastronomia na plaży jest atrakcyjną formą działalności sezonowej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com