TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-10-01 - PIT: problemy biur rzutują na branżę

Sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski jest zdania, że kłopoty kilkudziesięciu operatorów tworzą negatywny obraz całej branży. Uważa, że prawo nie chroni wystarczająco klientów biur podróży.

reklama


Według niego - Segment turystyczny i biur podróży trzeba jakoś podzielić. Mamy ok. 50-60 biur, zajmujących się olbrzymią turystyką czarterową, wśród których dominuje kapitał obcy. I to jest największa bolączka polskiej turystyki. Jeżeli spojrzymy na upadłości, to nie upadło żadne biuro z polskim kapitałem, tylko mamy do czynienia z upadłościami biur z kapitałem obcym - tak jak PBP Orbis. Wśród 2,5 tys. biur podróży, które posiadają uprawnienia organizatora turystyki wiele jest firm małych, rodzinnych, które radzą sobie całkiem dobrze.

Jak szacuje Instytutu Turystyki w półroczu 2010 roku odnotowano ok. 19,5 mln wyjazdów Polaków za granicę, czyli o 10 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2009 r. i 28 mln przyjazdów cudzoziemców (o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 r.). Zdaniem J. Ratajskiego choć można zauważyć wzrost sprzedaży w turystyce wyjazdowej jeśli porówna się dane za rok 2009 to trzeba mieć na względzie, że 2009 r. był jednym z najgorszych w Polskiej turystyce, to wzrost nie pozwoli na to by powrócić do poziomów sprzed czterech - pięciu lat.

Zdaniem Polskiej Izby Turystyki nowelizacja ustawy o usługach turystycznych jest do poprawki. Zabezpieczenia, jakie nakłada ustawa są za małe. Jak powiedział J. Ratajski - "Robiliśmy symulację na przykładzie biura Selectours. Wystarczyłby mln zł więcej, żeby wszyscy turyści mogli zakończyć pobyt tak, jak był planowany. Nie byliby wyrzucani z hoteli i mogliby dokończyć wypoczynek".

Zgodnie z analizami Euler Hermes Collections problemy, a potem upadłości biur, to efekt kłopotów z regulowaniem zobowiązań finansowych. Według badania, dotyczy to w różnym stopniu 76 proc. polskich biur podróży. Według szacunków 2 proc. biur może być na granicy utraty płynności finansowej. Natomiast w 19 proc. przypadków biura podróży działają za krótko, by ocenić ich wiarygodność płatniczą.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com