TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-03-04 - Widok z Baszty Sandomierskiej na Wawelu nie dla grzecznych turystów

Baszta Sandomierska na Wawelu, z której rozciąga się wspaniały widok na Kraków, jest i nadal pozostanie teoretycznie niedostępna dla turystów. Panoramę Grodu Kraka podziwiać mogą tylko ci, którzy unikając oka ochrony, przeprawią się przez zamkniętą na kłódkę bramkę.

reklama


Podczas zakończonego w 2004 roku remontu Zamku Królewskiego na Wawelu, po zewnętrznej stronie Baszty Sandomierskiej dobudowano schody prowadzące na przestronny ganek, położony na wysokości trzeciego piętra. Podziwiać stąd można piękną panoramę Krakowa na całą południowo-wschodnią część miasta a także Nową Hutę. Niestety, oficjalnie wchodzić tu nie wolno.

Wejście na ganek jest zagrodzone drewnianą, półtorametrową bramką zamkniętą na zardzewiałą kłódkę. Bramkę ta jednak, bez większych problemów, może pokonać przeciętnie wysportowany człowiek. Jedyny problem to uniknięcie zauważenia przez ochronę Wawelu. Jerzy T. Petrus, wicedyrektor do spraw muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu, twierdzi że zamknięcie ganku spowodowane jest... brakiem atrakcyjności tego miejsca. Tłumaczy, że turyści i tak nie mogą wejść do baszty, a widok z tarasu jest dużo lepszy. Z kolei Marcin Fabiański, wicedyrektor Wawelu ds. konserwatorsko-technicznych, przyznaje, że dotychczas nawet nie rozważano pomysłu udostępnienia ganku baszty zwiedzającym. Dodaje jednak, że pomysł zostanie przedyskutowany.

Większości turystów przechodzących obok zamkniętej bramki, nie podoba się brak możliwości wejścia ganek, skąd widok jest lepszy co umożliwia zrobienie lepszych zdjęć. Mieszkańcy Krakowa, znający to miejsce cieszą się jednak z takiego stanu rzeczy - nie ma tam tłoku, dzięki czemu panuje specyficzny klimat.

Piotr Stępień, konserwator architektury wawelskiego zamku tłumaczy zamknięcie dla turystów obu wawelskich baszt Senatorskiej i Sandomierskiej: w tej chwili nie spełniają one norm bezpieczeństwa, trzeba byłoby je przebudować, co jest nierealne, bo wówczas straciłyby swój zabytkowy charakter. Od czasu do czasu wpuszczane są tam zorganizowane grupy studentów i naukowców zajmujące się badaniami naukowymi.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com