TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W lipcu rejsy Akademii Świętokrzyskiej zostały odwołane, natomiast te sierpniowe cóż... większość chętnych to nie studenci. To co kiedyś przyciągało żaków teraz nie ma już takiego powodzenia.
reklama
Powodem tego są głównie finanse, Akademia Świętokrzyska skupia studentów z ubogich środowisk, podkieleckich wsi. Majętni młodzi ludzie idą na studia do większych miast bądź studiują w prywatnych szkołach.
Flotylla Akademii Świętokrzyskiej jest jedną z największych na Mazurach, obecnie posiada osiem żaglówek z czego siedem regularnie pływa ze studentami. Zajmuje się nim Studium WF AŚ natomiast rejsy prowadzą pracownicy placówki. Z zaplanowanych na ten sezon rejsów jedynie sierpniowy dojdzie do skutku. Jednak jedynie część uczestników to studenci, reszta to pracownicy Akademii lub absolwenci.
120 studentów mogłoby wziąć udział w rejsach jednak ta liczba zatrważająco spadła do około 30-tu. Dlaczego tak się dzieje skoro kilka lat temu na rejsy zapisywało się więcej chętnych niż przewidywano miejsc?
Jeden z kieleckich sterników wypowiada się na ten temat - To jest skandal. Państwowa uczelnia utrzymuje za pieniądze podatników żaglówki, ale nic nie robi, żeby je udostępnić studentom. Jak brakuje chętnych, to trzeba obniżyć koszty!
W 2003 roku rejsy skrócono z 14 do 12 dni a mimo to opłata dla studentów wzrosła z 350 do 380 złotych w co wliczone jest ubezpieczenie, utrzymanie łodzi oraz zarobki i diety dla pracowników studium. Kierownik Studium WF Rafał Pawłowski twierdzi - Faktem jest, że frekwencja jest bardzo słaba, ale nie jest to efekt naszego złego działania. Na uczelni w tym roku zorganizowano bardzo dużą akcję plakatową oraz inne formy promocji, ale niestety nie przyniosło to skutku. Dziś jest tak, że jak ktoś tylko może to jedzie za granicę, żeby zarobić pieniądze. Dla porównania: opłata za obóz narciarski w Bukowinie wzrosła do ok. 420 zł, czyli o 60 zł, i frekwencja była prawie stuprocentowa. Dlaczego? Bo studentom nie opłaca się wyjeżdżać do pracy na dwa tygodnie i to zimą - tłumaczy kierownik Pawłowski.
"Gazeta wyborcza" dotarła jednak do dokumentów z których jasno wynika, że z 55 tysięcy kosztów rejsów aż 53 tysiące to wynagrodzenia dla pracowników Akademii...
Władze uczelni nie są w stanie obniżyć tych kosztów, żaglówek nie sprzedadzą i liczą na poprawę koniunktury i więcej chętnych do wyjazdu pod żagle. Być może uczelnia powinna zająć się nauką studentów, a swoją flotyllę udostępnić komercyjnie ogranizatorowi, który będzie wiedział jak ją zagospodarować z korzyścią dla wszystkich.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami