TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-01-20 - Tetrapod wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego

W regionie świętokrzyskim powstaje pierwszy w Polsce, gotowy produkt turystyczny, którego wizytówką jest słynny już w świecie tetrapod.

reklama


Powstający szlak będzie łączył ze sobą takie atrakcje turystyczne jak Krzemionki, JuraPark Bałtów, Kielce wraz z rezerwatami Wietrznia i Kadzielnia, Chęciny, kamieniołom Zachełmie, w którym polscy naukowcy dokonali odkrycia śladów tetrapodia oraz wiele innych miejsc. W sumie szlak utworzy ponad 20 obiektów, połączonych w jedną trasę.

W ramach projektu, w rezerwacie Wietrznia w Kielcach powstanie Centrum Geoedukacji które będzie obejmowało Galerię Ziemi, pomieszczenia służące edukacji geologicznej oraz nowoczesną salę konferencyjną. Cały obiekt będzie pełnił zarazem funkcję punktu kontaktowego i centrum informacyjnego dla projektowanego Geoparku Świętokrzyskiego, działającego w Europejskiej Sieci Geoparków.

Na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach, w sąsiedztwie wioski neolitycznej, powstanie nowoczesny zespół wystawienniczo-konferencyjny połączony z istniejącą już podziemną galerią. Gmina Chęciny będzie mogła z kolei zaoferować turystom ciekawe obiekty geologiczne z infrastrukturą turystyczną, w tym m.in. otwartą ekspozycję skał regionu chęcińsko-kieleckiego na Górze Rzepce oraz punkty widokowe na Górze Zelejowej. W sąsiedztwie najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych zostanie przygotowana odpowiednia infrastruktura turystyczna: oznakowanie, tablice informacyjne, ścieżki edukacyjne. Wkrótce również zostanie przeprowadzony konkurs na logotyp szlaku.

Za promocję szlaku odpowiedzialna będzie Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która przygotowuje kampanię informacyjno-promocyjną. W jej ramach opracowane zostaną wydawnictwa, stworzona zostanie również strona internetowa. Powstanie także film promujący Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny.

- Odkrycie, panów Szreka i Niedźwieckiego, to wspaniała szansa także dla naszego regionu. Celem stworzonego szlaku, jest połączenie przyjemności, zabawy, radości odkrywania z nauką o naszej planecie - dodaje Małgorzata Wilk-Grzywna, Dyrektor ROT Świętokrzyskie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com