TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Województwo Małopolskie rozpoczyna kolejną odsłonę akcji promocyjnej, zachęcającej turystów do wypoczynku w małopolskich gospodarstwach agroturystycznych. Jest to kontynuacja kampanii, realizowanej w 2009 roku.
reklama
Leszek Zegzda, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego powiedział - Turystyka wiejska jest jednym z priorytetowych kierunków rozwoju turystyki w Województwie Małopolskim. Ciągłe podnoszenie jakości usług w gospodarstwach agroturystycznych oraz promocja markowego produktu "Małopolska Agroturystyka" mają zachęcić jak największą liczbę turystów do odwiedzania małopolskiej wsi. Udało nam się już stworzyć bardzo prężne, wyspecjalizowane oferty turystyczne, jak choćby szlak "Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami", a w przygotowaniu są kolejne. Naszym celem jest pokazanie, że wypoczynek na małopolskiej wsi jest wyjątkowy i można połączyć go ze zwiedzaniem wielu atrakcji dostępnych w całym regionie.
W bazie małopolskich wiejskich obiektów noclegowych znajduje się obecnie około tysiąca gospodarstw. 218 z nich jest skategoryzowanych i - w porównaniu z innymi województwami - jest to największa liczba w skali całej Polski*. W Małopolsce dostępne są także wyspecjalizowane szlaki agroturystyczne, skierowane do turystów, którzy mają szczególne upodobania. Jest wśród nich m.in. szlak "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami", na którym położone są gospodarstwa zajmujące się uprawą ziół. W przygotowaniu są kolejne specjalistyczne oferty, m.in. skierowane do rodzin z dziećmi. Zdaniem Elżbiety Kantor, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego - W dzisiejszych czasach coraz częściej szukamy ucieczki od zgiełku miasta, na rzecz spokoju i bliższego obcowania z naturą. "Małopolska Agroturystyka" daje takie możliwości. Nasze obserwacje pokazują też, że turyści coraz częściej oczekują kompleksowej oferty, odpowiadającej ich indywidualnym potrzebom. Właśnie dlatego Województwo Małopolskie wspiera powstawanie i promocję specjalistycznej oferty agroturystycznej, skierowanej m.in. do grzybiarzy, wędkarzy, miłośników koni, narciarzy czy rowerzystów.
Jednym z najpopularniejszych małopolskich szlaków agroturystycznych jest "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami" - oferta przygotowana na zlecenie Województwa Małopolskiego przez Sądecką Organizację Turystyczną. Na szlaku tym znalazły się 22 gospodarstwa agroturystyczne, które specjalizują się w uprawie ziół. Turyści, oprócz poznawania uroków wsi, mają możliwość spróbowania m.in. dań regionalnych, przetworów oraz likierów i nalewek przygotowywanych na bazie roślin leczniczych. Niektóre z gospodarstw mają także ofertę zabiegów odnowy biologicznej, opartych na kuracjach ziołowych - m.in. kąpielach oraz aromaterapii. Turyści mogą przejść szkolenie, dotyczące wykorzystania ziół w życiu codziennym, układania bukietów lub nauczyć się czerpać z nich energię. Obiekty noclegowe zlokalizowane są w miejscach, gwarantujących z jednej strony dobry dojazd, a z drugiej - spokój oraz ciszę, ponieważ leżą zazwyczaj na skraju wiosek i pod lasem. Większość obiektów "Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami" leży w pasie od Pienin po Beskid Sądecki oraz Niski. - Obecnie przygotowujemy kolejną specjalizację. Do końca 2010 roku zostaną wyselekcjonowane małopolskie obiekty agroturystyczne, które w sposób szczególny są przyjazne dla małych turystów. W ten sposób powstanie szlak, skierowany do rodzin z dziećmi - zapowiada Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej,
która odpowiada za stworzenie tej oferty.
Wszelkie informacje, dotyczące "Małopolskiej Agroturystyki", znajdują się w serwisie internetowym www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl. Dostępna jest w nim pełna baza skategoryzowanych małopolskich gospodarstw agroturystycznych, jak również wyczerpujące informacje, dotyczące atrakcji turystycznych. Już wkrótce serwis ten zostanie rozbudowany.
*Według danych Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne", zajmującej się dobrowolną kategoryzacją wiejskich obiektów noclegowych, liczba skategoryzowanych gospodarstw w Polsce przedstawia się następująco (dane z I kwartału 2010 r.): 12 - dolnośląskie, 10 - kujawsko-pomorskie, 58 - lubelskie, 7 - lubuskie, 15 - łódzkie, 218 - małopolskie, 23 - mazowieckie, 5 - opolskie, 17 - podkarpackie, 30 - podlaskie, 37 - pomorskie, 10 - śląskie, 38 - świętokrzyskie, 42 - warmińsko-mazurskie, 21 - wielkopolskie, 24 - zachodniopomorskie.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami