TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Komisja Europejska zdecydowała, że Polska jako jeden z dwóch krajów będzie odpowiadać za udzielenie władzom lotniczym Ukrainy wsparcia, podczas wprowadzania przez nich europejskich standardów bezpieczeństwa. Drugi wybrany kraj to Francja.
reklama
Do dwuetapowego konkursu ofert zgłosiły się władze lotnicze Niemiec, Francji i Polski. Pierwszy etap polegał na ocenie zgłoszeń pisemnych oferentów, zaś w drugim ocenie zostały poddane przygotowane przez nich prezentacje. Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i jego francuskiego odpowiednika przeprowadzą cykl szkoleń, warsztatów oraz wizyt studyjnych z audytami - w Polsce i na Ukrainie. Ma to pomóc w dostosowaniu standardów lotnictwa cywilnego Ukrainy i tamtejszego systemu prawnego z normami UE.
Władze lotnicze Polski i Francji obecnie są w trakcie omawiania i porównywania przygotowanych projektów pomocy, ustalenia podziału zadań, budżetu i warunków współpracy. Trwający 15 miesięcy projekt ma rozpocząć się w styczniu 2007 r. Jego budżet - 1 mln euro - zostanie pokryty z funduszu Unii Europejskiej TACIS.
ULC pomaga Ukrainie od ponad dwóch lat. Za sprawą tych kontaktów podpisano w październiku 2005 r. nową umowę o komunikacji lotniczej, która umożliwiła rozpoczęcie operacji z Polski na Ukrainę przez większą liczbę przewoźników, a także realizowanie lotów do portów regionalnych.
Od 2003 r. instytucje polskiej administracji publicznej mogą brać udział w realizacji projektów współpracy bliźniaczej (tzw. twinning). Projekty te finansowane są w ramach programów CARDS (obejmuje kraje zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego), MEDA (wybrane kraje basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu) oraz TACIS (13 krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej). Od dnia wstąpienia Polski do Unii jednostki polskiej administracji mogą także uczestniczyć w realizacji projektów współpracy skierowanych do nowoprzyjętych krajów UE w ramach projektów Phare i Transition Facility.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami