TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-01-21 - Resocjalizowani więźniowie - tania siła robocza w pensjonatach?

24-letni Łukasz sprawnie jak zawodowy kelner, podaje do stolika sześć talerzy z zupą. Kiedy skończy pracę, nie wróci jednak do domu, tylko do celi. Odsiaduje bowiem karę czterech lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku, w którym zginął człowiek. Do końca wyroku pozostały mu jeszcze ponad dwa lata. Wyrok odsiadywał już we Wrocławiu i w Lubaniu.

reklama


Łukasz dopiero w Karpaczu poczuł, że uda mu się dotrwać do końca kary. Podoba mu się zawód kelnera oraz to, że nie musi siedzieć bezczynnie w celi. W obsługiwaniu gości pomaga mu 42-letni Zbigniew, który skazany został na pół roku więzienia za niepłacenie alimentów na dwójkę dzieci.

Goście chwalą więźniów pracujących w ośrodku Krucze Skały w Karpaczu. Większość nie ma obaw związanych z tym, że to właśnie więźniowie podają do stołu czy utrzymują porządek na terenie ośrodka. Wczasowicze podkreślają, że są oni nawet bardziej grzeczni i uczynni niż obsługa w innych pensjonatach.

Kto wybierze na miejsce urlopu ośrodek Krucze Skały, nie powinien być zaskoczony obecnością więźniów. Bo mimo, że na swojej stronie internetowej ośrodek nie chwali się, że zatrudnia więźniów, to jego pełna nazwa Ośrodek doskonalenia kadr SW zdradza związki z więziennictwem. Na szkolenia i narady przyjeżdżają tutaj funkcjonariusze służby więziennej z całego kraju.

Pokój w ośrodku mogą także wynająć zwykli turyści. Są tu 74 miejsca noclegowe, korty tenisowe oraz plac zabaw dla dzieci. Wszystko zrobione przez więźniów. Ostatnim ich dzieło to piękny hol z recepcją. - Osadzeni nierzadko właśnie u nas zdobywają nowy fach mówi komendant ośrodka major Wiesław Oleksiak. Więźniowie są więc kelnerami, kucharzami czy magazynierami. Remontują ośrodek oraz utrzymują w nim porządek. Niejeden z nich znajduje później dobrą pracę na wolności.

Przykładem jest 29-letni Bartosz, który trafił do Karpacza za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. Dostał za to wyrok dwa i pół roku. Pracuje jako magazynier - wydaje produkty do obiadu i odlicza dni do końca kary.

W karpackim oddziale przebywa obecnie 18 osadzonych. W ich pokojach są kraty, ale dzięki pracy oglądają świat nie tylko zza nich oraz uczą się zawodu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com