TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-24 - Przed wyjazdem w słowackie Tatry trzeba wykupić ubezpieczenie

Turyści wędrujący po słowackiej stronie Tatr po 1 lipca br. powinni pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia na wypadek, gdyby wskutek nieszczęśliwego wypadku, musieli skorzystać z pomocy tamtejszego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS). Ci, którzy nieubezpieczeni ruszą w góry, mogą się narazić na pokrywanie kosztów akcji ratunkowych.

reklama


Przepis podpisany przez ówczesnego szefa MSW Vladimira Palko jeszcze w 2005r. wchodzi w życie od następnego miesiąca. Ma na celu poprawę warunków pracy ratowników słowackich Tatr. Akcje ratunkowe są bardzo kosztowne. Minimalny koszt pomocy poszkodowanemu to 4 tysiące koron ( ok. 400 zł.), ale jeśli trzeba prowadzić wielogodzinne lub czasami wielodniowe poszukiwania po zejściu lawiny, albo włączyć do akcji helikopter, to koszty te wzrastają do setek tysięcy w przeliczeniu na polskie złote. Dotychczas akcje ratunkowe były refinansowane przez kasy chorych. Koszty akcji ratowniczych ponosili sami poszkodowani, jedynie w przypadkach, kiedy ewidentnie złamali obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa w górach. Niestety poszkodowani bronią się przed odpowiedzialnością, dlatego wydane na akcje pieniądze, często nie wracały do kasy HZS.

Dzienna stawka za ubezpieczenie na Słowacji wynosi od 10 do 20 koron (to w przeliczeniu 1-2 złote), a zabezpiecza pokrycie wydatków nawet do 500 tysięcy koron (50 tysięcy złotych). Takie rozwiązania już od dawna przyjęły się w większości krajów alpejskich (za wyjątkiem Francji). To sprawdzony sposób, żeby pieniądze, wydane na ratowanie ludzkiego życia wróciły do ratowników i mogły służyć następnym ofiarom wypadków.

Jak twierdzi Józef Janina, naczelnik słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzęty lub zwiększenie liczby ratowników.

Na Słowacji ratownicy podejmują średnio 700 akcji w ciągu roku. Nierzadko zdarza się, że z ich pomocy korzystają nasi rodacy. Polacy często łamią zakazy obowiązujące w górach, schodzą ze szlaków i są niezdyscyplinowani, przez co narażają się na szczególne niebezpieczeństwo.




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com