TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-19 - Miedzianka - powstało nowe muzeum górnictwa

W czwartek, 18 września w Miedziance w województwie świętokrzyskim otwarto muzeum, w którym eksponowane są minerały, narzędzia i maszyny górnicze.

reklama


Złoża miedzi z pobliskiej góry Miedzianki były eksploatowane od XVI wieku do czasów I wojny światowej. Stanisław Krupa, kustosz muzeum poinformował, że ekspozycja jest poświęcona górnictwu miedzi, marmurom chęcińskim i kruszywom skalnym, które do dnia dzisiejszego wydobywane są w województwie świętokrzyskim. Eksponaty pochodzą od prywatnych kolekcjonerów oraz przedsiębiorstw górniczych.

Przed wejściem do muzeum zostało urządzone lapidarium z wapieniami i piaskowcami. Można tam również obejrzeć maszyny, które dawniej były używane w górnictwie powierzchniowym.

W muzeum pokazane zostały także przedmioty wykonane z wydobywanej przed wiekami miedzi, między innymi monety i biżuterię. Zaprezentowane zostały także dawne narzędzia górnicze oraz fototapeta przedstawiająca jeden z najstarszych chodników na Miedziance, w którym prace były prowadzone do początków XIX wieku.

W budynku, w którym powstało muzeum mieściła się szkoła górnicza oraz administracja urzędu górniczego. Już po II wojnie światowej analizowano możliwość eksploatacji tamtejszych złóż do celów gospodarczych.

Muzeum utworzono dzięki dotacjom gminny oraz sponsorów. Otwarte jest codziennie oprócz niedziel, kiedy to udostępniane będzie grupom zorganizowanym, po dokonaniu rezerwacji.

Od 1958 roku Góra Miedzianka jest rezerwatem przyrody. Masyw, który zbudowany jest z wapieni i dolomitów pokrywają rzadkie gatunki roślin. Występują tam powierzchniowe oraz podziemne zjawiska krasowe. Szczyt góry kryje w sobie około czterech kilometrów górniczych korytarzy oraz dziesięć jaskiń. Miedzianka znajduje się na trasie szlaku turystycznego z Wiernej Rzeki do Chęcin oraz szlaku geologicznego.

Region świętokrzyski posiada bardzo bogate tradycje eksploatacji skał. Uznany został za kolebkę polskiego górnictwa kruszcowego oraz skalnego. Już od tysiącleci w miejscowych kopalniach i kamieniołomach wydobywane są i obrabiane lokalne minerały, między innymi krzemień pasiasty, hematyt, gips, wapienie, piaskowce i miedź.

Obecnie funkcjonują tam kopalnie powierzchniowe, które wydobywają kruszywa wykorzystywane między innymi w budownictwie i drogownictwie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com