TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-28 - Brakuje leków ratujących życie uczulonym na jad osy!

Śmierć Ewy Sałackiej, polskiej aktorki, wzbudziła przerażenie wśród ludzi. Coraz częściej pytają oni strzykawki z adrenaliną, lek ratujacy życie osobom uczulonym na jad os.

reklama


Preparatu jednak brakuje, a dostawy leku na polski rynek w tym roku są spóźnione. Dlaczego? - Wzięły się one z tego, że producent preparatu na opakowaniu zmienił jedno zdanie. W związku z tym musieliśmy wystąpić do Urzędu Rejestracji Leków o nową rejestrację. Zrobiliśmy to w listopadzie 2005 roku, ale mijały miesiące, a my nie dostawaliśmy odpowiedzi. Dlatego musieliśmy się postarać o opakowania ze starą treścią i przepakować produkt, bo na stare opakowania jest w Polsce rejestracja. To zamieszanie spowodowało, że pierwsza partia leku trafiła do nas dopiero na początku lipca. I w ciągu ostatnich czterech dni cały zapas się rozszedł - opowiada pracownik firmy.

Podobne działanie do fastjekt ma tez lek o nazwie anapen, jednak i tego preparatu brakuje w aptekach, a dostępny jest jedynie anapen junior.
- Spodziewamy się dostaw z Anglii lada dzień, obecnie mamy w sprzedaży jedynie anapen junior - tłumaczy pracownik Biomedu, dystrybutora tego leku.

Zainteresowanie wzbudzają też testy alergiczne, które sprawdzają, czy jest się uczulonym czy nie. - Dostępne są dwa rodzaje testów: skórne i badanie krwi - mówi Michał Meller z działu informacji naukowej firmy Diagnostyka. - Test skórny polega na wprowadzeniu alergenu (roztworu jadu) pod skórę. U około 2 proc. testowanych mogą wystąpić powikłania, a u 0,4 proc. ciężkie odczyny alergiczne, dlatego musi być on wykonywany w ośrodkach specjalistycznych pod kontrolą lekarza.

Osoby uczulone mogą się wyposażyć w zestaw pierwszej pomocy czyli pęsetę, strzykawkę z adrenaliną, hydrokortizon, lek przeciwhistaminowy czy preparat beta-adrenergiczny w aerozolu. Jeśli osa ukąsi w język, co grozi uduszeniem, pomóc może rozpuszczenie w ustach łyżeczki soli kuchennej oraz ssanie kawałka lodu lub szybkie przełykanie bardzo zimnych napojów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com