TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Podczas weekendu na przełomie września i października odbędzie się tzw. Muzeobranie. Lokalne muzea wraz z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, przygotowały dla wszystkich odwiedzających wiele niecodziennych atrakcji.
reklama
Od 30 września do 1 października będzie trwał m.in. weekend odkrywców. Tam, gdzie zwykle można tylko oglądać eksponaty, będą miały miejsce różnego rodzaju warsztaty, interaktywne gry, akcje w terenie, projekcje filmów, koncerty oraz pikniki. Organizatorzy imprezy zapraszają m.in. do: Wadowic, Zalipia, Dołęgi, Biecza, Stróży, Chabówki i Zubrzycy Górnej.
W Muzeum Miejskim w Wadowicach będzie można zobaczyć m.in. dawny atelier fotograficzny, zrobić sobie zdjęcie w malowanym stroju z epoki, czy też czerpać papier, wykonać ekslibris, pokolorować miniatury lub samodzielnie przygotować tekst do druku. Na wielbicieli sztuki ludowej czeka wiele atrakcji w zagrodzie Felicji Curyłowej i w Domu Malarek w Zalipiu. Tutaj w programie oprócz zwiedzania przewidziano zajęcia praktyczne (robienie pędzli z krowiego i końskiego ogona i testowanie tych narzędzi za pomocą farb na przedmiotach codziennego użytku). Natomiast podróż do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, przyczyni się do poszerzenia wiadomości o ziołach, orawskich piosenkach, pieczeniu tradycyjnego chleba oraz malowaniu obrazów na szkle. Oprócz jarmarku, przewidywane są także pokazy młócenia cepem, tradycyjnej obróbki lnu oraz konstruowania płotu bez użycia gwoździ. Natomiast Biecz, zaprasza turystów do zwiedzania najstarszej apteki na Podkarpaciu, gdzie będzie można samodzielne sporządzić medykamenty: pigułeki, mikstury i mieszanki przypraw. W Muzeum Ziemi Bieckiej odbędzie się rekrutacja do Bieckiej Szkoły Katów (absolwenci otrzymają indeksy). Ci , którzy podczas Muzeobrania odwiedzą dwór w Dołędze, będą mieli okazję zobaczyć pokaz XIX-wiecznej mody dworskiej, posłuchać koncertu muzyki kameralnej. Ponadto dla zainteresowanych łowiectwem, przewidziano prezentację autentycznego karabinu na słonie. Atrakcji nie zabraknie także w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Na sobotę zaplanowano wyjazd pociągu retro (9.00 i 14.20, cena biletu 4 zł) na trasie Chabówka - Mszana Dolna - Chabówka, a w niedzielę odbędą się warsztaty prowadzenia parowozu (godz. 10-17, bilet 2 zł) oraz pokaz obrządzania lokomotywy.
Ceny biletów (1.5zł - 8 zł) tzw. Muzeobrania, uprawniają zwiedzających, do udziału w prawie wszystkich atrakcjach. Tylko niektóre warsztaty będą płatne dodatkowo, a koszt ich będzie mieścił się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Dla każdego uczestnika, wielkiego zwiedzania, przewidziano interaktywny przewodnik. Osoby nie posiadające własnego środka lokomocji, mogą skorzystać ze specjalnych autobusów, które dowiozą turystów w trudno dostępne miejsca. W tym celu należy dokonać rezerwacji miejsc pod numerem infolinii Muzeobrania 012 421-02-04, która będzie czynna od 15 września do 1 października w godz. 9-18.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami