TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-10-25 - Pasjonatów muzyki dawnej zapraszamy do Warszawy - XVI Festiwalu Muzyki Dawnej

Na wtorkowej konferencji prasowej zakomunikowano: - Około stu śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów weźmie udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Warszawie XVI Festiwalu Muzyki Dawnej. Prezentowane będą utwory z okresu od średniowiecza do romantyzmu; festiwal zwieńczy seminarium nt. odkryć muzycznych na Jasnej Górze.

reklama


Jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Urbaniak, celem przedsięwzięcia jest pokazanie publiczności dorobku bardzo cenionych polskich, jak i zagranicznych artystów, a jednocześnie wykonawców młodych wiekiem, którzy dopiero rozpoczynają muzyczną karierę.

Do kiedy potrwają festiwalowe koncerty oraz występy taneczne? Datą końcową jest 4 grudzień. Gdzie będą się odbywać? Miejsc jest kilka: na Zamku Królewskim, w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie i w warszawskich kościołach: Środowisk Twórczych, OO. Paulinów pw. św. Ducha oraz Ewangelicko- Reformowanym.

Podkreślamy, iż wstęp na wszystkie koncerty w kościołach będzie bezpłatny.

Zaszczycą nas wykonawcy ze Szwecji, Austrii, Czech i Polski.

W koncercie inauguracyjnym, który odbędzie się w niedzielę, wystąpią trzy zespoły - szwedzka grupa Laude Novella, której specjalnością jest muzyka średniowieczna i wczesnorenesansowa. Pojawi się też Balet Dworski Cracovia Danza i Kapela Dworska Consortium Sedinum - zaprezentują wspólnie renesansowe tańce włoskie, jak i francuskie.

Zespół Laude Novella, który koncertuje również w Niemczech, we Włoszech, Holandii i Danii, zaprezentuje w Warszawie "Pieśni skandynawskich scholarów". Będą to utwory z XVI-wiecznego śpiewnika "Piae Cantiones", jednego z najcenniejszych zabytków muzycznych Szwecji.

Pod dyrekcją znanej tancerki i choreograf - Romany Agnel, wystąpi Balet Dworski Cracovia Danza. Agnel dzieli swoje życie zawodowe między Polskę a Francję, natomiast tańca historycznego uczyła się w Paryżu, m.in. w Le Ballet Legendaire d"Ile de France. W Polsce współpracuje m.in. z Warszawską Operą Kameralną, jak i teatrami krakowskimi. Kapela Dworska Consotrium Sedinum wykona muzykę dawną na instrumentach historycznych i to właśnie ona zajmie się oprawą muzyczną dla występu grupy Romany Agnel.

Kolejne festiwalowe dni przewidują koncerty poświęcone muzyce czeskich klasyków i muzyce polskiego średniowiecza, utworów wokalnych renesansu oraz kompozycji fortepianowych Marii Szymanowskiej. Odbędzie się i specjalny koncert, który zaprezentuje arie, poświęcone jednemu z najsławniejszych kastratów w historii opery, Farinellemu.

W ważnym dla Polaków dniu - 11 listopada, przewidziano koncert pt. "Siedem wieków pieśni polskiej". Pieśni te zaprezentuje jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, tj. Ars Nova, prowadzony przez Jacka Urbaniaka. 21 płyt to dorobek tejże grupy; za album zawierający utwory polskiego renesansu otrzymała polską nagrodę fonograficzną - Fryderyka (1996r.).

Urbaniak dał już przedsmak koncertu. Usłyszymy bowiem m.in. "Bogurodzicę" i pieśni ludowe, a także utwory Fryderyka Chopina, czy Stanisława Moniuszki oraz kompozytora i pianisty Sebastiana Krajewskiego - syna Seweryna Krajewskiego.

Ostatni dzień festiwalu będzie pod znakiem seminarium i koncertu poświęconego jasnogórskim odkryciom muzycznym. Omawiany będzie na seminarium dorobek kompozytorski paulinów z Jasnej Góry. Co ważne, podczas dyskusji będzie obecny m.in. rektor klasztoru O.O. Paulinów w Warszawie o. Dariusz Cichor. Słuchacz nacieszy się utworami Cyryla Floriana Gieczyńskiego, XVIII- wiecznego kompozytora paulińskiego.

Kto organizuje festiwal? Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej (PTMD) Oddział w Warszawie oraz Zamek Królewski. Krzysztof Owczynik z PTMD podkreśla, iż najlepszy festiwalowy wykonawca otrzyma Nagrodę im. Adama Jarzębskiego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com