TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-06-27 - Kraków - będzie kontrola obiektów bez kategorii

Za dwa, trzy tygodnie rozpocznie się kontrola wszystkich 78 obiektów zarejestrowanych w krakowskim magistracie. Komisja magistracka (złożona z dwóch osób) sprawdzi warunki w wynajmowanych turystom kwaterach. Ci, którzy utrzymują odpowiedni standard, mogą liczyć na promocję, ale Ci którzy mają ofertę niezgodną z np. prezentowaną w Internecie, mogą mieć kłopoty.

reklama


Sprawa wynikła przez przypadek - zaczęło się od skargi turystów do Wydziału Promocji UMK na jedno ze schronisk w Krakowie. Turyści narzekali, że brudno, okropnie i zupełnie nie tak jak opisano w internecie.

Po interwencji urzędników, okazało się, że nie tylko warunki są fatalne, ale że obiekt wcale nie jest schroniskiem, jak można przeczytać w reklamie Na magistrackiej liście pod tym samym adresem zapisano, że są obiekt oferuje - noclegi turystyczne w pokojach, przyczepach, i namiotach.

Różnica oczywiście jest zasadnicza. Schronisko należy do tzw. obiektów skategoryzowanych i musi spełniać określone w ustawie standardy. Jest wpisane na listę u wojewody i podlega obowiązkowej kontroli.

Natomiast na magistracką listę wpisywane są obiekty świadczące usługi hotelarskie (np. pokoje do wynajęcia, kwatery), ale nie obiekty hotelarskie (czyli hotele, motele, kempingi, domy wypoczynkowe czy schroniska). Na tą listę wpisać musi się każdy, kto prowadzi taką działalność. Samo wpisanie się na listę jest dziecinnie łatwe - wystarczy pokazać zaświadczenia o spełnianiu wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych czy budowlanych, a urzędnicy nie mogą odmówić wpisu.

Efekty tak niezobowiązującego procesu rejestrowania się w magistracie są takie jakie są - totalny brak kontroli nad obiektami oferującymi niedrogie noclegi.

Teraz Wydział Promocji i Turystyki UMK postanowił sytuacje poprawić - stworzona zostanie komisji, która będzie kontrolować wpisane na listę magistratu obiekty. Pierwszą pracą komisji będzie oczywiście weryfikacja standardu obecnie wpisanych na listę obiektów.

Będą sprawdzane warunki, jakie powinny spełniać te obiekty (zapisane w zarządzeniu ministra gospodarki i pracy - m.in. odpowiednia powierzchnię w przeliczeniu na osobę, odpowiednią pościel, oświetlenie, kosze na śmieci, dostępność do węzła sanitarno-higienicznego).

- Jeśli obiekt nie będzie spełniał stawianych warunków, nakażemy wstrzymanie działalności - informuje Jakubczyk. Jeśli to nie będzie respektowane, o pomoc zostaną poproszone inne służby, m.in sanepid, gdyż magistrat sam z siebie nie ma uprawnień do karania za pomocą grzywien.

Magistrat będzie jednak nagradzał - Ci, którzy utrzymują wysoki standard, mogą liczyć m.in. na umieszczenie ich adresu na miejskiej stronie internetowej oraz w folderze "Śpij tanio w Krakowie" wydawanym przez gminę - twierdzi Jakubczyk. Dodatkowo, zeby obsługa była na najwyższym poziomie miasto udostępni obiektom stojaki z folderami promocyjnymi.


Akcja ta na pewno przyczyni się do podniesienia standardu obiektów oferujących najtańsze noclegi. Jednak dotknie ona tylko legalnie działających, zaś krakowska "szara strefa" znów wyjdzie na tym najlepiej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com