TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-12-06 - Centralwings - czartery i tanie loty w jednej spółce?

Centralwings, spółka zależna LOT, od początku istnienia zakładała obsługiwanie czarterów i tanich linii. Jednak nie wszyscy uważają to za właściwe rozwiązanie. Wiele osób właśnie w tym widzi przyczynę kłopotów finansowych spółki.

reklama


Tomasz Dziedzic, ekspert do spraw lotnictwa w Instytucie Turystyki przyznał - Zaangażowanie się w działalność tanich przewozów spowodowało wyraźne obniżenie aktywności w segmencie czarterowym, który jest rozwojowy. Nie wolno tracić ani marki, ani zaufania klientów, ani obecności na rynku. Dlatego należy podzielić firmę na czartery i tanie przewozy, a potem skoncentrować się na jednym segmencie.

W zarządzie LOT również znajdują się zwolennicy tej koncepcji. Podobne podejście kilka dni temu przedstawił resort skarbu, tłumacząc się potrzebą określenia sytuacji finansowej obu działów. Jednak później Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu, opowiedział się za sprzedażą firmy inwestorowi lub jej upublicznieniem.

Według Macieja Kwiatkowskiego, prezesa taniej linii, podział nie jest korzystny zarówno dla LOT, jak i Centralwings. Uważa on, że nie ma żadnego konfliktu interesów pomiędzy połączeniami regularnymi i czarterami, jednak pod warunkiem, że zostanie przyjęta konkretna strategia oraz że będzie konsekwentnie realizowana.

Maciej Kwiatkowski zaznacza - Przewozy regularne i czarterowe się uzupełniają. Widać to choćby po wynikach finansowych w okresie szczytu sezonu letniego.

Według Kwiatkowskiego dodatkowymi korzyściami pozostawienia jednej spółki są koszty utrzymania wspólnych sekcji działów firmy od sprzedaży do finansów. Dodatkowym argumentem jest wartość marki, która przekłada się na dominującą pozycję na rynku przewozów czarterowych. Prezes zaznaczył też, że przewozy czarterowe charakteryzują się dużą sezonowością, szczególnie samolotami typu B737, które wykluczają operacje w zimie na drugą półkulę.

Przekonuje - Nasze operacje obejmują głównie okres od maja do października. Firma czarterowa musiałaby więc zarobić przez sześć miesięcy na 12-miesięczne funkcjonowanie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com