TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-07-26 - 15,2 mln zagranicznych turystów w Polsce w 2005 roku!

Według Instytutu Turystyki w 2005 roku Polskę odwiedziło 15,2 mln turystów z zagranicy, czyli o 6,4% więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwięcej osób przyjechało z Niemiec (5,57 mln), Ukrainy (2,5 mln) i Białorusi (1,4 mln). Obcokrajowcy wydali średnio 156 USD na osobę.

reklama


Z opracowania Instytutu Turystyki "Zagraniczna turystyka przyjazdowa do Polski w 2005 roku" wynika, że 4,3 mln turystów zagranicznych skorzystało z zakwaterowania zbiorowego, z czego 3,4 mln osób z noclegów w hotelu. Najwięcej gości z zagranicy zamieszkało w województwie małopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.

Najwięcej średnio na osobę wydali w Polsce turyści z: Australii, Japonii, Kanady, Korei Płd., USA po 327 USD, z Wielkiej Brytanii 190 USD i Niemiec 186 USD. Natomiast najmniej wydali Rosjanie, bo 85 USD. Średnie wydatki zagranicznych turystów na osobę wyniosły 156 USD, czyli 2,5% mniej niż w roku 2004.

Według badań Instytutu Turystyki, obcokrajowiec wydawał na terenie naszego kraju średnio 34 USD dziennie. Na noclegi przeznaczono 36,8% wydatków, na wyżywienie 19,3%, natomiast na zakup własnych potrzeb 18,3%.

Jako główny cel pobytu najczęściej podawano sprawy zawodowe lub służbowe (27%), typową turystykę (25%), odwiedziny u krewnych lub znajomych (18%) oraz tranzyt (13%) i zakupy (7%). Do krajów o największym, ponad 30% udziale przyjazdów w celach turystyczno-wypoczynkowych należą: Izrael, Czechy, Węgry, Słowacja, Włochy, Francja, Szwecja, Holandia, Belgia i Wielka Brytania.

Turyści, którzy zostali przebadani przez Instytut Turystyki deklarowali, że w celach typowo turystycznych najczęściej odwiedzają województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie. W celach biznesowych przyjeżdżają do województwa mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, natomiast na zakupy podlaskiego i lubelskiego. Obcokrajowcy najczęściej odwiedzają krewnych i znajomych w województwie śląskim i opolskim.

Średnia długość pobytu gości z zagranicy w Polsce wyniosła w 2005 roku 4,4 nocy. Najdłużej przebywały osoby ze Stanów Zjednoczonych, bo około 2 tygodni, Izraela, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji i Włoch. Natomiast najkrócej Rosjanie, Litwini, Estończycy i Łotysze, którzy przeważnie podróżują przez Polskę tylko tranzytem.

Najwięcej cudzoziemców przebywa w Polsce w miastach (65% ankietowanych). Pobyty wypoczynkowe nad morzem, w górach i nad jeziorami wskazało 8,1% badanych, a turystykę wiejską 9,4% wszystkich osób.

Cudzoziemcy najbardziej krytykowali w związku z pobytem w Polsce koszty pobytu (21,1%), stan bezpieczeństwa (16,8%), warunki dojazdu (15,6%) oraz stan sanitarny (13,9%).

Opracowanie "Zagraniczna turystyka przyjazdowa do Polski w 2005 roku" przygotował Instytut Turystyki na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Całość została opublikowana w dziale Turystyka.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com