TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-06 - Merki - pierwsze w Polsce lokalne pieniądze - pomogą w promocji regionu!

W gminie Jastarnia w woj. pomorskim pojawiły się lokalne pieniądze, tzw. "merki". Są to mosiężne monety, którymi można płacić w sklepach do 30 września, lub zatrzymać jako turystyczną pamiątkę.

reklama


Jastarnia jest pierwszą gminą w Polsce, która zdecydowała się wprowadzić do obrotu lokalny pieniądz. Został on wybity przez Mennicę Polską S.A. (w nakładzie 20 tys. sztuk) z okazji obchodzonej w tym roku 75 rocznicy powstania Juraty. Ma służyć promocji tego kurortu.

Nominał pieniądza to 3 merki (wymienialne na 3 złote). Rewers przedstawia kontur wybrzeża Bałtyku z Półwyspem Helskim oraz napis "75 lat Juraty".

Pomysłodawcą wprowadzenia "merków" był Waldemar Wilandt - prezes Towarzystwa Przyjaciół Juraty. Jak powiedział PAP, większość osób, które dostają te pieniądze, zachowuje je jako pamiątkę z pobytu nad morzem.

Szef Towarzystwa wyraził swój żal, że na razie monety rozprowadzane są tylko w 20 miejscach (w pensjonatach, sklepach, kawiarniach i restauracjach) w Juracie, Jastarni i Kuźnicy. Tyle podpisało umowę z Urzędem Miasta w Jastarni na obrót "merkami". W dokumencie magistrat zobowiązał się do wymiany wszystkich "merków" na złotówki po 30 września.

Nazwa "merki" to zwyczaj oznaczania sprzętu do łowienia ryb, który był stosowany dawniej przez kaszubskich rybaków. Dzięki określonym znakom - najczęściej kreskom - można było rozpoznać, do kogo należały dane przedmioty.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com