TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-05 - Zakazy kąpieli są stopniowo uchylane

Wraz z końcem wakacji w Węgorzynie, w tamtejszym jeziorze, oraz w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim zniesiono zakazy kąpieli.

reklama


- Powiatowi inspektorzy sanitarni z Łobza i Goleniowa cofnęli zakaz nałożony przed paroma tygodniami na obydwa kąpieliska w związku z zanieczyszczeniem wód - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie.

W chwili obecnej zakaz kąpieli obowiązuje wciąż na ośmiu śródlądowych kąpieliskach: nad jeziorem Chłop w powiecie pyrzyckim, na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim - w Trzebieży i Czarnocinie, w Nowym Warpnie nad jeziorem Nowowarpieńskim, w Lubczynie nad jeziorem Dąbskim, w Nowogardzie nad jeziorem Nowogardzkim, na szczecińskim kąpielisku Dziewoklicz oraz w Wolinie. Kąpiel jest natomiast dozwolona we wszystkich nadmorskich kąpieliskach.

W sezonie letnim w zachodniopomorskiem sanepid wprowadzał zakaz kąpieli ponad dwadzieścia razy. To bardzo dużo w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy decyzje takie dotyczyły zaledwie kilku kąpielisk. Znaczący wpływ na to miała pogoda - bardzo wysokie temperatury powietrza i wody w lipcu oraz brak wiatru. Wszystko to sprawiało, że bakterie, które miały dzięki temu dobre warunki rozwoju, szybko się namnażały i zanieczyszczały wodę.

Głównymi powodami restrykcji wprowadzanych w obrębie kąpielisk było wykrycie w wodzie pałeczek salmonelli lub bakterii coli (kąpieliska śródlądowe) lub zakwit sinic (kąpieliska nadmorskie).

Przepisy nakładają na sanepid obowiązek kontrolowania kąpielisk co dwa tygodnie. Zwykle pierwsza kontrola, dopuszczająca kąpielisko do użytkowania, odbywa się na dwa tygodnie przed jego otwarciem, a ostatnia - pod koniec sezonu, zazwyczaj na początku lub w połowie września. Kąpieliska morskie poddawane są kontroli od początku kwietnia do końca września.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com