TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-05-16 - Ciężka praca pilota rezydenta

Wiele osób marzy o pracy w atrakcyjnej miejscowości, położonej w egzotycznym zakątku świata. Jednak bycie pilotem rezydentem nie jest zajęciem lekkim i bezstresowym - czytamy w Rzeczpospolitej.

reklama


W sezonie rezydenci pracują przez cały dzień. Od samego rana odwiedzają hotele, w których zakwaterowani są turyści, którymi się opiekują, sprawdzają, czy są zadowoleni z pobytu oraz namawiają ich do korzystania z wycieczek po okolicy.

Rezydent musi posiadać licencję pilota i bardzo dobrze znać język obcy, przeważnie angielski. Zawód ten wymaga też dużej odporności na stres, dyspozycyjności oraz umiejętności łagodzenia konfliktów.

Pilot rezydent przebywa za granicą średnio sześć miesięcy w ciągu roku. Dlatego też jest to dobra praca dla studentów, którzy zamierzają zrobić sobie rok przerwy w nauce lub dla osób, które ukończyły już studia, a nie chcą jeszcze podjąć stałej pracy w biurze.

Poza sezonem rezydenci pracują jako przewodnicy miejscy lub w biurach podróży.

Zarobki rezydenta wahają się od 600 do 1000 euro za miesiąc. Dodatkowo otrzymują też prowizję od sprzedaży wycieczek i wynajmu samochodów przez turystów z wypożyczalni, z którą biuro turystyczne ma podpisaną umowę. Większość rezydentów otrzymuje służbowe mieszkanie i samochód. Nie płaci też za posiłki, które mają zapewnione w zaprzyjaźnionych hotelach.

Rezydenci dużo czasu spędzają też w samochodzie, przejeżdżając nawet setki kilometrów każdego dnia. Ania Lupa, która była rezydentem przez pięć sezonów wyznała - Telefon komórkowy rezydenta musi być włączony całą dobę, bo w każdej chwili ktoś może czegoś potrzebować. Dodała - Nawet kiedy miałam dzień wolny, musiałam być w gotowości. A turyści bywają kapryśni i wymagający. Zdarza się, że nie smakuje im jedzenie lub nie podoba się pokój w hotelu. Wtedy dzwonią do rezydenta z prośbą o interwencję. I nie zawsze potrafią zapanować nad nerwami.

Rezydent musi być szczególnie odporny na stres. Ania Lupa zaznacza - To nie jest praca dla każdego. Trzeba być dyplomatą, umieć się znaleźć w trudnych sytuacjach i szybko podejmować decyzje. Podczas pobytu zagranicznego zdarzają się turystom różne wypadki i choroby. Lupa wyznała - Zdarzyło mi się czuwać całą noc przy szpitalnym łóżku klientki, która samotnie spędzała wakacje.

Ania Lupa mieszkała już w Egipcie, na Majorce, dwa razy na Krecie i na wyspie Kos.

Lidka Wandas skończyła zarządzanie w turystyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z branżą turystyczną jest związana od pięciu lat. Wspomina - Pierwsze kroki stawiałam jako przewodnik w kopalni w Wieliczce. Lidka Wandas współpracowała z kilkoma biurami podróży, pracowała też w firmie turystycznej, gdzie zajmowała się organizowaniem wycieczek do Grecji. Wyznała - Byłam na Halkidiki, mieszkałam na Krecie i Riwierze Olimpijskiej.

Jednak rezydent rzadko zmienia kraj pobytu. Wandas wyjaśnia - W tej pracy liczy się dogłębna wiedza na temat miejsca pobytu. Atutem jest też znajomość języka, który tam obowiązuje. Dlatego pracodawcy chętniej wysyłają rezydentów do kraju, w którym choć raz już byli.

Lidka Wandas przyznała - Miejscowi traktują nas wyjątkowo, dają zniżki, rabaty i gratisy. Bardziej przedsiębiorczy próbują przekonać nas do robienia wspólnych interesów, np. kosztem przyjezdnych.

Rezydenci są zgodni, że bardzo ważne są przyjacielskie relacje między nimi. Zdarza się, że w jednym kraju lub regionie jest ich nawet kilkunastu, ponieważ każdy reprezentuje inne biuro podróży. Spotykają się po pracy, wymieniają swoje doświadczenia i wspierają. Andrzej Rępalski zaznaczył - Chodzimy razem na imprezy, a kiedy trzeba, pomagamy załatwić inny hotel dla niezadowolonego klienta. Rępalski wcześniej pracował w banku. Wyznał - Nie mogłem usiedzieć w miejscu. Nudziłem się, więc postanowiłem coś zmienić. Skończyłem turystykę i rekreację na AWF i uznałem, że czas zrealizować studenckie marzenia.

Rezydentem był już w Chorwacji, na Krecie i we Włoszech. Zna dwa języki obce: angielski i niemiecki, posiada licencję pilota. Przyznaje, że dzięki swojej pracy może uprawiać windsurfing, który stał się jego pasją.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com