TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-17 - Będą regularne loty do Egiptu?

Zarówno władze lotnicze Polski, jak i Egiptu dążą do liberalizacji podpisanej w 2003 roku umowy o komunikacji lotniczej.

reklama


W Kairze odbyły się rozmowy, których efektem było podpisanie porozumienia, które w zasadniczy sposób wpłynie na rynek przewozów lotniczych pomiędzy Polską a Egiptem. Polskiej delegacji, której przewodniczył prezes ULC Tomasz Kądziołka, udało się wynegocjować zapisy korzystne zarówno dla przewoźników, portów lotniczych, jak i dla pasażerów.

Obecnie pomiędzy Polską, a Egiptem odbywa się jedynie ruch czarterowy. Dzięki porozumieniu Polacy otrzymali znacznie korzystniejsze niż do tej pory warunki do wykonywania przewozów regularnych.

Zliberalizowanie umowy, stworzy między innymi podstawy umożliwiające wyznaczanie nieograniczonej ilości przewoźników do wykonywania operacji regularnych między krajami. Dotychczas nie było to możliwe, gdyż według polsko - egipskiej umowy lotniczej tylko jeden przewoźnik miał możliwość wykonywania przewozów regularnych.

Obowiązujące do tej pory porozumienie ograniczało również liczbę punktów, do których mogły być wykonywane przewozy lotnicze. Stronie polskiej udało się zupełnie zlikwidować te restrykcje.

Równie dużym osiągnięciem strony polskiej jest zagwarantowanie w nowych zapisach możliwości zawierania porozumień o podziale oznaczeń linii na trasach określonych w załączniku - także z przewoźnikami z państw trzecich.

Na prośbę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, polska delegacja poruszyła również sprawę wymogów dotyczących uzyskiwania zgody na wlot w egipską przestrzeń powietrzną i lądowanie na egipskich lotniskach samolotów wykonujących loty o statusie medycznym. Egipskie władze poinformowały, że wszystkie tego typu zgody będą udzielane bezzwłocznie oraz przekazały aktualne dane kontaktowe do agencji w Egipcie odpowiedzialnych za wydawanie stosownych zezwoleń.

Niestety nie udało się usunąć z umowy zapisów o obowiązkowych porozumieniach handlowych pomiędzy wyznaczonymi przewoźnikami. Strona egipska zapewniła, że obowiązek ten wynika z wewnętrznego prawa Egiptu, które może jednak zostać wkrótce zmienione.

Ponieważ władze Egiptu nie są obecnie skłonne zaakceptować zapisów dostosowujących polską umowę bilateralną do wymogów prawa wspólnotowego, porozumienie będzie podlegało stosownej autoryzacji ze strony Komisji Europejskiej. Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby procedura ta przebiegła jak najszybciej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com