TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-03-13 - KE oburzona postępowaniem państw unijnych w sprawie wiz do USA

Kolejne kraje Unii Europejskiej podpisują z Waszyngtonem umowy dotyczące zniesienia wiz. Jednak Polacy cały czas nie mają na to szans.

reklama


W lutym tego roku Czesi podpisali z USA umowę dotyczącą kwestii bezpieczeństwa między innymi przekazywania danych podróżnych, którzy lecą do Stanów. W zamian liczą na zniesienie wiz dla turystów. Tak samo postąpiły też Estonia i Łotwa, a szykują się do tego kroku Słowacy i Węgrzy.

Polska, nawet gdyby zdecydowała się podpisać podobną umowę, nie może liczyć jak na razie na zniesienie wiz. Amerykańskie przepisy zezwalają na to tylko wobec krajów, gdzie odsetek odmów wizowych jest mniejszy od 10%. W Polsce w ubiegłym roku wyniósł on 20%, a na początku tego roku spadł do 15%. Amerykańscy urzędnicy cały czas obawiają się Polaków, którzy nielegalnie przedłużają pobyt i pracują na czarno.

Podpisywane przez kolejne kraje umowy wzbudzają oburzenie w Brukseli, która chce w imieniu wszystkich krajów unijnych negocjować z USA. Komisja Europejska uważa, że wyłamujące się kraje sprawiają, że trudniej będzie wynegocjować zniesienie wiz dla wszystkich państw. Dodatkowo mogą sprawić, że USA będzie od innych krajów żądać większej ilości danych pasażerów, pomimo że Unia w minionym roku zawarła w tej sprawie porozumienie z Waszyngtonem. Franco Frattini, wiceprzewodniczący Komisji wyznał - Naszym celem jest zniesienie amerykańskich wiz dla wszystkich krajów Unii. Liczyliśmy, że Europa pokaże polityczną i prawną solidarność. Według niego Komisja ma szanse zawrzeć porozumienie w tej sprawie z USA do września tego roku.

Jednak kraje, które od momentu wejścia do Unii Europejskiej, czyli od blisko czterech lat obserwowały nieskuteczne działania Komisji w tej sprawie, nie chcą już dłużej czekać. Dodatkowo w Europie Środkowej kwestia ochrony danych osobowych wzbudza mniejsze emocje niż w Europie Zachodniej. Estonia i Łotwa postępują nawet wbrew temu, do czego zobowiązały się dwa tygodnie temu. Wówczas, po podpisaniu umowy przez Czechy ministrowie 27 unijnych krajów obiecali, że spowolnią swoje rozmowy do 13 marca, czyli do momentu spotkania Unia - USA w sprawie wiz.

Komisji nie podoba się też, że kraje należące do strefy Schengen nie mogą bez zgody innych podawać USA danych pasażerów samolotów, którzy przekraczają granice strefy. Kraje, które podpisują umowę z Waszyngtonem zaznaczają, że nie łamią unijnego prawa. Czesi zdecydowali się na lekkie ograniczenia w umowie po uwagach Komisji.

Sprawa będzie dyskutowana przez przywódców państw na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, które odbędzie się 13 i 14 marca tego roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com