TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-11-10 - Kolejny samowolna adaptacja kamienicy na hotel!

W Krakowie przy ulicy ul. Starowiślnej 60 powstaje nowy hotel. Problem w tym, że adaptacja budynku na hotel jest samowolką budowlaną, a inwestor jest właścicielem tylko połowy obiektu - druga część budynku należy do Skarbu Państwa, który reprezentuje lokalny samorząd. Przed sądem toczy się też postępowanie o komunalizację i zniesienie współwłasności.

reklama


Aby legalnie przeprowadzić remont nieruchomości współwłaściciel połowy obiektu musi mieć zgodę drugiego współwłaściciela. A takiej zgody nie ma.

Dodatkowo, w obiekcie mieszkają lokatorzy. Czują się oni zagrożeni przebudową, gdyż wpływa ona znacząco na komfort ich życia (np. w jednym z mieszkań robotnicy wykuli dziurę na zewnątrz, przygotowując szyb na windę). Sprawa została nagłośniona i zgłoszona do nadzoru budowlanego, który jednak dotąd nic nie skontrolował i nie wstrzymał robót (pomimo iż, nadzór zapowiedział wizytę na wrzesień 2005).

Hostel Kazimierz Bet

Adaptacja kamiennicy na hotel jest już dość posunięta - na kilku piętrach są już wynajmowane gościom poszczególne pokoje i mieszkania, a na korytarzach wiszą kartki: "Pokoje gościnne - hostel Kazimierz Bet".

Jednocześnie o adaptacji domu na hotel nic nie wiedzą urzędnicy miejscy. Nie wydawali oni również żadnych zezwoleń na przebudowę. Jedyną decyzję odnośnie kamiennicy wydał Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, który negatywnie zaopiniował starania przedsiębiorcy o wymianę stropów nad trzecim piętrem kamienicy. Żadnych innych prac budowlanych - jak informuje dyrektor wydziału Eugeniusz Roganowicz - inwestor nie konsultował. A powinien, gdyż połowa nieruchomości należy do Skarbu Państwa, który reprezentuje lokalny samorząd.

Współwłaściciel kamiennicy, który tworzy na Starowiślnej nowy hotel jest jednocześnie właścicielem pobliskiego hotelu Kazimierz, położonego na ul. Miodowej. Dziennikarze Gazety Wyborczej podają, iż hotel na Miodowej został uruchomiony w podobny, nie do końca legalny sposób.

Co w przyszłości?

Nie wiadomo, co będzie z budynkiem i hotelem w przyszłości, gdyż po zamknięciu spraw sądowych, zgodnie z uchwałą rady miasta, lokatorzy, mieszkający obecnie w budynku będą mogli po preferencyjnych wykupić od Skarbu Państwa przydzielone mieszkania.

Na razie lokatorzy bezskutecznie zawiadamiają o kolejnych naruszeniach policje, a ta odsyła ich do urzędników. Natomiast właściciel połowy kamiennicy nieoficjalnie twierdzi, że może remontować swój budynek.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com