TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-11-17 - Coraz mniej atrakcji turystycznych powstaje w Olsztynie

Obecnie w Olsztynie powstaje znacznie mniej nowych atrakcji turystycznych niż w pozostałych miastach województwa warmińsko-mazurskiego. Ale istniejące już wydarzenia przyciągają turystów i są doceniane w branży.

reklama


Z kilkudziesięciu zgłoszeń, które przeszły wstępne eliminacje w regionach, jedenastu przyznano certyfikaty najlepszego produktu turystycznego. Wśród nagrodzonych przez POT był jeden z Warmii i Mazur - Piknik Country i Western City w Mrągowie. Uznanie sędziów zyskała tworzona otoczka wokół letniej imprezy, która przyciąga wielu turystów. Miasto żyje westernowymi klimatami nie tylko podczas Pikniku Country, ale także w pozostałych miesiącach. Miasteczko w stylu dzikiego zachodu tak wzbogaciło ofertę Mrągowa, że POT zdecydowała, że jest to już kompleksowy produkt.

Kilka lat temu laureatem konkursu POT zostało Olsztyńskie Lato Artystyczne. Jednak od tamtego czasu produkt wcale się nie rozwinął. Jacek Janowski, zajmujący się w POT produktami regionalnymi zaznaczył - Na pewno trwający całe lato festiwal może być wizytówką miasta, ale lepiej za bardzo się nie rozdrabniać. Turysta nie przyjedzie przecież na dwa miesiące, a co najwyżej na kilka dni. Dlatego może, zamiast robić imprezy codziennie, lepiej skupić się na szczególnie ciekawej ofercie weekendowej. Tym bardziej że pojawia się pytanie, czy przy codziennych imprezach jest szansa na utrzymanie ich wysokiego poziomu.

Wraz z Olsztyńskim Latem Artystycznym certyfikat produktu turystycznego w 2005 roku zdobyły również mistrzostwa siatkówki plażowej w Starych Jabłonkach. W drugim przypadku postęp jest zauważalny. Oprócz turnieju mężczyzn, rozgrywane są również zawody kobiet. Organizatorzy planują też zorganizowanie mistrzostw świata w plażówce. Impreza cały czas otrzymuje bardzo pozytywne recenzje w kraju i za granicą, powiększa się też pula nagród. W tym roku siatkówka w Starych Jabłonkach była nominowana do Złotego Certyfikatu POT-u. Mogą się o niego ubiegać wyłącznie wcześniejsi laureaci konkursu na produkt turystyczny, którzy rozwinęli swoją działalność. Zwycięzca otrzymuje 700 tys. zł na promocję. Jednak impreza z Warmii i Mazur nie została zakwalifikowana do finałowej piątki.

Inne miasta z województwa również prześcigają Olsztyn w wymyślaniu atrakcji turystycznych. Ostróda organizuje Reggae Festiwal i Festiwal Ognia, na które przyjeżdżają turyści z całej Polski. Miasto buduje też wyciąg do nart wodnych. Natomiast w Rynie organizowany jest festiwal kultury średniowiecza.

Urzędnicy z Olsztyna rzadko starają się o pieniądze z Unii Europejskiej, wspierającej projekty turystyczne. Z miasta nie wpłynął żaden wniosek o unijne dofinansowanie, które można byłoby przeznaczyć na "Wzrost potencjału turystycznego" i "Publiczną infrastrukturę turystyczną" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Olsztyna nie ma również na marszałkowskiej liście projektów dotyczących wzmocnienia usług turystycznych. Natomiast znajdują się tam między innymi Stare Juchy, które zaplanowały budowę trasy turystycznej, a Kisielice chcą pieniędzy na stworzenie promenady spacerowej wokół jeziora. Giżycko za około 4 mln zł zamierza przebudować molo nad jeziorem Niegocin.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com